Огромното мнозинство секретни документи, откраднати и публикувани от Едуард Сноудън, са съдържали военни тайни и не са имали нищо общо с личния живот на хората, гласи доклад на Комисията по разузнаването към Камарата на представителите на Конгреса на САЩ, съобщи Ройтерс.
Двупартийната комисия в продължение на две години тя е проучвала как Сноудън, бивш сътрудник на Агенцията за национална сигурност, е успял да изтегли над 1,5 милиона класифицирани документи от защитени мрежи на АНС, какво са съдържали документите и какви вреди е нанесла кражбата им на националната сигурност. Сноудън предостави документите на журналисти, които направиха разкрития за програмите за масирано вътрешно следене, започнало след терористичните нападения на 11 септември 2001 г., напомня АП, цитирана от БТА.
Програмите са събирали метаданни за телефонни разговори на милиони американци и за електронна кореспонденция с чужбина.
Сноудън избяга в Хонконг и после в Русия, за да избегне съдебно преследване, а сега иска президентът Обама да го помилва като изобличител.
Сноудън не е изобличител, а изменник на своята страна и предател на колегите си, заяви председателят на Комисията Девин Нунис, конгресмен републиканец от Калифорния, цитиран от Асошиейтед прес.
"Той изложи на опасност нашите военнослужещи и хората в Америка. Очаквам той в крайна сметка да се върне в Съединените щати, където да бъде изправен пред правосъдието заради престъпленията си", добави Нунис.
Разкритията на Сноудън за събраните от АНС данни за милиони телефонни разговори породиха ожесточени дебати между представители на гражданското общество, които изразиха безпокойство за посегателствата над личния живот, и законодатели, които заявиха, че губят инструменти за борба с тероризма.
Всички членове на конгресната Комисия по разузнаването се подписаха под писмо до президента Барак Обама, в което го призовават да не помилва Сноудън, посочва АП.
Още от Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс