24 Ноември, 2024

Дронове бдят за военни престъпления в Алепо

Дронове бдят за военни престъпления в Алепо

Западните сили използват сателити и дронове, за да събират доказателства за евентуални военни престъпления в Сирия. Това потвърди британското правителство, предаде ВВС. Хиляди цивилни остават в капана на Алепо и сраженията в града продължават въпреки сключеното споразумение за прекратяване на огъня с посредничеството на Русия и Турция.

Британското външно министерство заяви, че няма британски дронове над Алепо, но сирийската опозиция е обучена да събира доказателства. Държавният секретар на министерството Тобиас Елууд заяви, че на онези, които извършват престъпления срещу човечеството, може „да бъде потърсена отговорност“ Бившият финансов министър Джордж Осбърн заяви пред депутати в спешно изслушване на 13 декември, че ситуацията в Алепо се дължи на „вакуум на западно и британско лидерство“. Същият ден ООН заяви, че цивилни хора са били убити умишлено от милициите, подкрепящи правителството на президента Башар ал-Асад.

Правителството заяви, че освен с въздушно наблюдение доказателства за предполагаемите зверства се събират и от социални медии с отворен код и локални свидетелство от активисти по места. В свое изявление, Тобиас Елууд, който е с ресор Близък изток в министерството, заяви, че Съветът за сигурност на ООН „провали“ Алепо, отказвайки хуманитарен достъп на ООН до града. „От подкрепа за обсадата Русия премина в подкрепа на клането. Въпреки това ветото на Русия (за проекторезолюцията за спиране на огъня в Алепо, б.р.) няма да попречи на лицата, извършили престъпления срещу човечеството, да бъдат подведени под отговорност“, добави той.

„Членовете на режима на Асад, участващи на всяко ниво в тези зверства, трябва да са наясно, че в момента се събират данни чрез свидетелства, социални медии и въздушни технологии. Така че лица, извършили престъпления срещу човечеството, един ден може да бъдат потупани по рамото и да им бъде потърсена сметка за действията им“.

Правителствени източници по-рано заявиха, че една от поуките от Ирак е да се събира информация за предполагаеми военни престъпления в процеса на конфликта. Това дава на разследващите материал за работа веднага след спирането на боевете, така че в крайна сметка виновните да бъдат изправени пред съд в международните наказателни съдилища. Министерството на отбраната отказа да коментира операции по събиране на разузнавателна информация.

Късно снощи бунтовниците в Алепо съобщиха, че е постигнато ново споразумение за спиране на огъня и евакуиране на цивилни и бунтовници от кварталите, контролирани от тях, в източната част на града. Там все още се намират най-малко 50 000 души. Потвърждение от сирийското правителство и Русия обаче не дойде.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.