С гласовете на 455 депутати Руската Дума прие днес закон за спиране на действието на руско-американското споразумение за преработката на плутоний и протоколите към него, предаде ТАСС.
Решението си на практика е единодушно, тъй като от общо 450 народни представители, 445 от присъстващите се гласували за и само един се е въздържал.
Сред мотивите е и откриването на команден център на НАТО в България преди година.
Проектозаконът за замразяване на т.нар. плутониева сделка със САЩ бе внесен в Думата лично от президента Владимир Путин на 3 октомври. Освен текстовете за спиране на действието на споразумението са изброени и условията, при които то би могло да бъде подновено. Поставянето на ултиматумативните искания очевидно е опит на Кремъл да изнудва Щатите.
Руската страна изтъква и политиката на САЩ към нея, която смята за недружелюбна.
Една от пояснителните записки гласи:
"В периода след влизането на сила на споразумението и протоколите към него САЩ са предприели редица стъпки, водещи към коренно изменение в областта на стратегическата стабилност. Използвайки като предлог кризата в Украйна, се извършва увеличаване на военното присъствие на САЩ в Източна Европа, в това число в държави, приети в НАТО след 2000-та година - годината на подписването на договора. И така през 2015 година шест нови предни пункта за управление на войските бяха разположени в България, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Естония. Тяхната основна задача - в случай на вземане на съответно решение да обезпечат оперативното прехвърляне на крупни военни контингенти на НАТО в Източна Европа."
Кремъл поставя условия, за да бъде възобновен договора, а именно - спиране на санкциите и компенсация за загубите за Русия от тях. Това очевидно говори за шантаж от страна на Русия, която се опитва да притисне САЩ, приписвайки им натрупаните проблеми в страната.
Според договора САЩ и Русия следва да унищожат около 34 тона излишък от плутонии. Москва превръщаше плутония от оръжията си в гориво за атомните електроцентрали. Неунищоженият остатък може лесно да бъде преработен отново за ядрени стратегически оръжия. Това всъщност е заплахата към САЩ.
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство