24 Ноември, 2024

Джон Кери: Има "крехко" утихване на насилието в Сирия

Джон Кери: Има "крехко" утихване на насилието в Сирия

Държавният секретар на САЩ Джон Кери, който от снощи е в руската столица, започна официалната част от програмата си. Първи негов събеседник е руският му домакин Сергей Лавров. Кери сподели виждането си за мирния процес в Сирия преди началото на срещата.

"Не може да се отрече, че резултатът от работата ни е донесъл напредък. Наблюдаваме крехко, но ползотворно утихване на насилието в Сирия", заяви държавният секретар на САЩ.

Кери се надява да научи лично от руския президент Владимир Путин оценката му за ставащото в Сирия и как Москва вижда развитието на мирния процес след напускането на по-голямата част от военните й.

Между Москва и Вашингтон има много разногласия, които се отразяват върху стратегическия диалог по между им. Според руското външно министерство серията от конфронтационни действия на САЩ по отношение на украинската криза е нарушило много сътрудничеството им.

Москва е недоволна, че периодично в предизборната надпревара за президентските избори в САЩ се изкарва темата за "руската заплаха", което според нея не спомага за намаляване на напрежението.

След многото противоречиви сигнали дали ще има среща между намиращия се в Москва германски външен министър Франк-Валтер Щайнмайер и държавния секретар на САЩ, тайната бе разбулена лично от Кери, който написа в Туитър профила си, че се е видял със своя стар приятел, съобщава БНР.

И Кери, и Щайнмайер искат Русия да стане по-сговорчива по темата за изпълнението на Минското мирно споразумение 2 и решаването на случая с украинския офицер Надежда Савченко, която беше осъдена на 22 години преди дни за смъртта на двама руски журналисти в Донбас. 

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.