Европейската комисия поиска преразглеждане на регламента от Дъблин, според който мигрантите, навлезли във вътрешността на Европейския съюз, трябва да бъдат връщани в държавата от Общността, където първо са пристигнали, предаде БТА.
Заместник-председателят на комисията Франс Тимерманс коментира на пресконференция, че този регламент е бил изготвен и въведен в действие при различна обстановка. По неговите думи ЕС се налага да действа сега спешно, за да се справи с мигрантската вълна. Той добави, че самият принцип на квотно разселване на мигрантите, пристигнали в Италия и Гърция, е в разрез с регламента от Дъблин. Тимерманс посочи, че регламентът не отчита натоварването главно на държавите от ЕС по външната граница при наплив от мигранти.
Тимерманс съобщи, че днес ЕК е разгледала доклад за положението с мигрантската криза и предприетите досега действия. Отчита се, че е необходимо бързо пристъпване към организирането на полети за връщане на онези мигранти, които не подлежат на получаването на статут на закрила в ЕС. Зам.-председателят на ЕК изрази очакването предложението на комисията за обособяването на европейска гранична полиция да бъде възприето и въведено в действие бързо. Очаква се това предложение да бъде представено през декември.
Полагаме усилия взимането на отпечатъци от мигрантите и връщането на онези без статут да се превърне в постоянна практика, заяви Тимерманс. Той уточни, че засега държавите от ЕС не са предоставили поисканите допълнителни специалисти по миграция, които да подпомогнат работата на европейските миграционни служби.
Тимерманс коментира, че има още какво да се направи по въпроса с връщането на мигрантите. По неговите думи е необходим постоянен механизъм за оказване на помощ на държавите от външните граници на ЕС по въпроса с миграцията.
Тимерманс заминава по-късно днес следобед за Анкара и Истанбул, където ще води делегация за преговорите с Турция по проекта на споразумение за взаимопомощ по миграционните въпроси. ЕС има нужда от Турция, за да постави ситуацията под контрол, а Турция се нуждае от ЕС, за да овладее проблема, коментира той. Имаме нужда от напредък в преговорите с Анкара, заяви зам.-председателят на ЕК.
Турция е наш партньор с особен статут от 1962 г., нормално е да ускорим разговорите по теми, по които досега трябваше да има напредък, включително по въпроса за облекчаването на визовия режим, особено за бизнеса. Не говоря за специално отношение, а за използване на съществуващите възможности, заяви Тимерманс.
Обществата в Европа ще бъдат все по-разнородни, независимо от мигрантските квоти и политическите решения. Политиците в Европа трябва да помогнат на обществата си да възприемат това, призова Тимерманс.
Още от Свят
Товарен самолет се разби в Литва, поне един е загинал
Самолетът е трябвало да кацне на летището във Вилнюс и се е разбил на няколко километра от летището
Вучич: Вече не седя на два стола, в Сребреница имаше клане, но не е геноцид
Великосръбската идеология е много измислена история за всички онези хора, които искат да навредят на Сърбия и сръбските национални интереси
Отстранен е командирът на Южния военен окръг (ЮВО), руското МО прикрива причината
"Вагнер" отново набира войници за фронта в Украйна, пише в актуален доклад на Института за изследване на войната