Европейската комисия обяви, че може да съди Гърция, Хърватия и Италия за неуспеха им по прилагането на процедурата за коректно регистриране на бежанци, съобщи Би Би Си.
Трите страни не са успели да приложат регламента на Евродак, който включва взимане на пръстови отпечатъци от търсещите убежище и регистриране на техните данни в рамките на 72 часа. От Комисията заявиха, че са предупредили страните за проблемите по регистрирането още преди 2 месеца. Започва се и процедура за нарушения срещу Унгария, заради нейното законодателство в областта на даване на убежището.
Между 20-ти юли и 30-ти ноември в Гърция са пристигнали почти 500 000 души. Според ЕК пръстови отпечатъци са били взети на само 121 000 от тях.
„Ефективното прилагане на регламента на Евродак е от съществено значение функционирането на системата от Дъблин и схемите на ЕС за преместване. Европейската комисия изпрати административни писма до Гърция, Хърватия и Италия. Два месеца по-късно няма реално решение. ЕК реши да изпрати уведомителни писма до Гърция, Хърватия и Италия, първа стъпка за процедура за решение“, се казва в официално изявление.
Италия и Гърция постоянни призовават ЕС за повече помощ при справянето с огромния наплив на кандидати за убежище. В четвъртък в Атина са пристигнали 4500 имигранти от гръцките острови и 3000 имигранти са пристигнали от македонската граница. Македония вече обяви, че приема имигранти само от Ирак, Сирия и Афганистан. Гръцкият министър на миграцията Янис Музалас заяви, че имигрантите трябва да кандидатстват за убежище в рамките на 30 дни или да се върнат към родините си.
Италианският министър на вътрешните работи Анджелино Алфано заяви, че процедурите за нарушения ще бъдат „неразумни“.
„За работата, която сме свършили, заслужаваме само благодарност от Европа“, заяви Алфано.
От ЕК заявиха още, че не са доволни от отговора на Унгария с оглед на проблемите на местното законодателство за даване на убежище.
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"