28 Ноември, 2024

ЕК поиска създаването на единна агенция за гранична охрана

ЕК поиска създаването на единна агенция за гранична охрана

Европейската комисия представи днес пред Европейския парламент в Страсбург предложението си за обособяването на европейска агенция за гранична охрана. Предвижда се тази нова структура да разполага с "поне" 1500 служители, оборудвани добре и в постоянна готовност за намеса в срок до три дни. Тези служители ще бъдат изпращани в държави по външните граници на ЕС, където има необходимост. 

В извънредни случаи агенцията ще може да изпраща свои екипи за бързо реагиране и по свое собствено усмотрение, без съответната държава да е поискала това, както и когато тази държава "не може или не иска" да предприеме необходимите действия. Екипите ще могат да бъдат изпращани и в държави извън Общността за съвместни операции. Те ще предприемат подобни операции след покана от съответните власти. Предвижда се в държави извън ЕС агенцията да изпраща свои офицери за връзка. Агенцията ще разполага с отдел за анализ на данните. 

Обменът на данни, свързани със сигурността в ЕС ще бъде повишен. На тази основа въпросният отдел ще изготвя оценки за заплахите за вътрешната сигурност на ЕС. Изпълнителният директор на агенцията, когато се налагат спешни действия, ще изготвя план за работа в срок от два дни. Този план следва да бъде съгласуван с властите на съответната държава, поясни еврокомисарят по миграцията, вътрешните работи и гражданството Димитрис Аврамопулос. Тимерманс изрази надежда никога да няма необходимост от спешно разполагане на общоевропейските гранични екипи за бързо реагиране. 

Днешното решение за европейската гранична охрана не е посегателство срещу националния суверенитет, коментира Аврамопулос. Експерти на агенцията ще работят в държавите с проблеми по границите и ще откриват недостатъци. На тази основа те ще посочват необходимите мерки, чието изпълнение ще бъде задължително за държавите. В случай на криза, ако националните власти не предприемат необходимите мерки по границите, решение за това ще бъде взимано от ЕК и агенцията, съгласувано със съответната държава. В рамките на агенцията ще действа дирекция по връщането (експулсирането) на мигранти, пристигнали в ЕС, без да имат право на престой и онези, които са влезли в Общността незаконно, пише БТА. 

От началото на годината 1,5 милиона души са проникнали незаконно в ЕС, поясни заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс. Той отчете, че се наблюдава сериозен провал в управлението на външните граници на ЕС и пример за това са атентатите в Париж. По неговите думи състоянието на външните граници заплашва Шенген. Той съобщи, че днес ЕК е приела решение за промяна на Шенгенския кодекс, с което става задължително всеки, който пресича границите на ЕС, да бъде проверяван в базите данни за издирвани престъпници. Предвижда се по-постоянно пресичащите границите на ЕС да бъдат проверявани с биометрични способи. Тъй като пресичането на външните граници на ЕС е възможно само с паспорт, а паспортите съдържат чип с биометрични данни, при всяко съмнение граничарите трябва да проверяват съответствието между данните в документа и лицето пред тях (пръстови отпечатъци, лицеви изображения).

Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство