Държавите от Европейския съюз (ЕС) не използват достатъчно съществуващите средства за предотвратяването на тероризма - законодателство и информационни системи. Това е мнението на експерти на Европейската комисия (ЕК), пожелали анонимност. Специалистите в областта на сигурността посочиха, че ЕК предлага не промени и допълнения, а цялостно преразглеждане на правната рамка, свързана с противодействието на тероризма.
По техните думи повратните точки в тази посока досега са били атентатите от 11 септември 2001 г. и лятото на 2014 г., когато "Ислямска държава" обяви създаването на халифат. Предвижда се разширяването на възприятието за терористични дейности и прояви. Предложените промени разглеждат не само поведението на заподозрените терористи, но и техните намерения. Предлага се не само постъпките, но и намеренията да станат подсъдни. Предлага се навсякъде в ЕС като престъпление да бъде възприемана терористичната пропаганда; намерения или поведение, водещи до притеснения за обществото; разрушаването или намерението за разрушаване на ключова инфраструктура.
Бъдещата правна рамка на ЕС вероятно ще криминализира участието в тренировки и вербовки на терористи, пътуването до конфликтни райони, осигуряването на подкрепа и пари за терористите. Новите мерки предвиждат въвеждането на общоевропейски изисквания при наемането на персонал в частните охранителни дружества и в предприятията за производство на специално оборудване. Експертите уточняват, че частните охранители в ЕС са пет пъти повече от броя на държавните служители на реда. Множество съставки за самоделни взривни устройства вече са забранени в ЕС, за други режимът е ограничен, но много държави не прилагат съществуващите мерки, отчитат експертите. Те отбелязват, че атентатите от 13 ноември в Париж бяха извършени с взривни устройства, сглобени от подръчни и общодостъпни материали, а не с бойни средства на войсково въоръжение.
Още от Свят
Политолог: Путин е като шекспиров злодей, трябва да увеличат военната помощ за Украйна
Според други анализатори руският президент ще бъде готов да продължи войната, докато тя не започне да застрашава собствената му власт.
МО май ще остане без "нови" МиГ-29, преговорите Украйна - Полша са излезли от задънената улица
„България иска да ги закупи от нас. Добре е, че има такова предложение", заяви министър Косиняк-Камиш
Проиранските въоръжени групировки в Ирак заплашват с "неизбежен" отговор на американско-саудитските въздушни удари
По-рано ракета, изстреляна от иракска земя удари Саудитска Арабия