31 Март, 2026

Експерт: Турското правителство е изпаднало в паника и отчаяние

Експерт: Турското правителство е изпаднало в паника и отчаяние

Цялата кампания, която Реджеп Ердоган води, е насочена към това да постави ЕС на скамейката на обвиняемия, а да представи себе си, Турция като жертва. Това са неговите основни цели. Този коментар направи в предаването "Нещо повече" Симеон Николов от Центъра за стратегически изследвания. Относно разгорелите се полемики с Европейския съюз и отделни държави той отбеляза:
Ердоган търси тези скандали, за да мобилизира националистическите сили в самата Турция, защото той не е сигурен в успеха на референдума. Той вече може би е наясно, че референдумът няма да бъде спечелен. Последното проучване от 9-10 март показва, че 40,8 процента от населението е против и около 21% са за. Това е огромен срив. 

Николов прогнозира, че ако спадът на подкрепата продължи, референдумът ще бъде отложен, а за да се отложи е необходимо инсценирането на събитие. Ако пък спечели с някой и друг процент, трябва да се анализира ясното обръщане на гръб на Европейския съюз, подчерта анализаторът. 
Парламентарните избори в Холандия са първите от поредица избори в ЕС и затова са обект на особен интерес, допълни Николов:

Холандия повежда хорото и ще  даде сигнал за това накъде върви Европа и дали популистите ще надделеят. Дипломатическият скандал, който се разрази с Турция, налива вода в мелницата на Партията на свободата на Герт Вилдерс. Този скандал е в полза на първо място на Ердоган, и на второ: на Вилдерс в Холандия. Управляващата партия в Холандия също качи някой и друг процент благодарение на това, че министър-председателят реагира така решително срещу заплахите от Турция. 

Колкото до ползата за Турция, жалките два процента повече, които скандалът носи на управляващата партия за предстоящия референдум, показват че турското правителство е изпаднало в паника и отчаяние, смята още Симеон Николов.



Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Ще унищожим петролната инфраструктура на Иран, ако няма сделка до 10 дни

Тръмп: Ще унищожим петролната инфраструктура на Иран, ако няма сделка до 10 дни

В публикация в своята мрежа Truth Social Тръмп написа, че САЩ водят „сериозни преговори" с „по-разумния режим" в Техеран, но добави зловещо предупреждение

The Telegraph: Украйна може да се окаже неочакван победител във войната на Тръмп с Иран

The Telegraph: Украйна може да се окаже неочакван победител във войната на Тръмп с Иран

Страните от Персийския залив проявяват интерес към украинските дронове-прехващачи, а това чоже да се окаже силен коз

Рубио: От иранския режим са фанатици, те са опасни и не бива да им се позволява да притежават ядрено оръжие

Рубио: От иранския режим са фанатици, те са опасни и не бива да им се позволява да притежават ядрено оръжие

В отделно интервю за „Ал Джазира“ той потвърди, че между САЩ и представители на Иран се водят разговори, предимно чрез посредници, но и с известен пряк контакт.