"Мисля, че мнозинството от хората в Македония не възприемат инцидента в Куманово като съществуваща заплаха. Те смятат, че този конфликт и тази терористична група им е спусната отгоре", смята Стефан Ралчев от Института за национални и международни изследвания:
"Идеята на премиерът Груевски е да дефокусира вниманието от случващите се протести в Македония към такива изкуствено фабрикувани етнически конфликти. В подкрепа на това мога да спомена, че към 20-21 април някаква подобна група превзе граничен пункт на границата между Македония и Косово точно когато беше апогеят на т.нар. "информационни бомби", спускани от опозиционния лидер Зоран Заев.
На Балканите винаги е лесно да се стигне до по-голямо напрежение, ако се върви в тази посока, коментира Ралчев, който изрази увереност, че и македонският, и албанският народ няма да се оставят да бъдат подведени", коментира Ралчев.
Експертът е на мнение, че антиправителствените протести в Македония са истински, граждански и ще продължат:
"ЕС играе много плаха роля в Македония в последните години. След едно синхронизирано действие на протестиращи и по-сериозна реакция от страна на ЕС, аз смятам, че следващите 2 до 3 месеца на премиера Груевски ще се наложи да подаде оставка. За него това няма да е чак такъв прецедент. Той на няколко пъти досега предизвиква сам предсрочни избори", заяви политологът.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства