Eвропейският парламент прие резолюция, която подкрепя плана на страните членки за обща отбранителна система. Тя ще даде възможност на Европейският съюз да действа самостоятелно от НАТО, ако това се налага в бъдещ момент. Гласовете на евродепутатите в подкрепа на резолюцията бяха 369. 255 бяха против, а 70 на 100 се въздържаха от гласуване.
Документът на Европейския план за отбрана съдържа 8 точки, в които са разписани основните моменти, свързани концепцията за защита на страните членки на съюза. В документа е отбелязано още, че планът за отбрана е ключов компонент при управлението на кризи и разрешаването на конфликти, изграждането на мира и стабилността чрез осигуряването на сигурност на населението, защита на околната среда, устойчивото развитие и мира.
Планът предвижда ЕС да има многонационални сили за реагиране и общи средства за отбрана, да реорганизира сегашните си пет щаба, които сега водят 17-те му военни и цивилни операции по света, да увеличи и реформира финансирането на политиката си за сигурност и отбрана и да задълбочи сътрудничеството и координацията в този сектор на промишлеността. Стана ясно също така, че планът ще бъде обсъден на среща в Брюксел на 15 и 16 декември. Федерика Могерини отбеляза, че планът за отбрана на ЕС е бил обсъждан още преди Доналд Тръмп да застане начело на САЩ. В действителност тази отбранителна стратегия на ЕС се подготвя от години. Не се предвижда обаче силите на ЕС да се конкурират с тези на НАТО, нито пък засега са заявени амбиции те да прераснат в европейска армия.
Планът доби реални политически измерения след като британците гласуваха за излизане от Европейски съюз, защото преди това Великобритания блокираше задълбочаването на политики в отбранителната сфера. Интересно е, че срещу резолюцията към плана се обявиха от крайните десница и левица, както и консерваторите, които в по-голямата си част са британци. И още Европейският съюз е приел стратегия за борбата с тероризма, като един от приоритетите на ЕС в тази област е установяването и противодействието на факторите, допринасящи за радикализацията, и на процесите по набиране на хора за извършване на терористични актове.
За тази цел Съветът на ЕС е приел и стратегия за борба с радикализацията и набирането на терористи. С оглед на все по-често срещащите се явления „самостоятелно действащи бойци“ и „чуждестранни бойци“ или нарастващия потенциал на социалните медии за мобилизиране и комуникация, още през юни 2014 г.
Съветът прие преработен вариант на тази стратегия. Малко по-късно, през декември 2014 г., министрите на правосъдието и вътрешните работи приеха поредица насоки във връзка с преработената стратегия на ЕС за борба срещу радикализацията и набирането на терористи. Тези насоки предвиждат набор от мерки, които да се прилагат от ЕС и държавите членки. Настоящият план на ЕС за отбрана е разписан в духа на стратегиите и опитите на страните членки по отношение на борбата с тероризма - тема, съпътстваща ежедневието на всеки един от нас.
Още от Свят
Зеленски в Буча: Европейските съюзници да се обединят, за да предотвратят нови кланета
Украинските власти са започнали повече от 180 000 разследвания на военни престъпления, каза той
Фицо се жалва: Урсула ме нарече пълен идиот
После се отметна, било шега. Според него председателката на Европейската комисия била недоволна, че той е водил преговори с Тръмп относно митата
Джон Болтън: Путин трябва да внимава да не притиска Тръмп прекалено много
Вашингтон вече призна, че няма да се стреми към пълното възстановяване на суверенитета на Украйна, заяви ветеранът на американската политика