24 Ноември, 2024

Ердоган притиска Европа за споделени отговорности за бежанците

Ердоган притиска Европа за споделени отговорности за бежанците

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заявява, че Европа не прави достатъчно, за да намали бремето на Турция, която днес е приютила повече имигранти и бежанци от която и да е друга страна в света. В статия за лондонския в."Гардиън" той призова страните от Европейския съюз да приемат още от близо 3 милиона сирийски бежанци, които в момента са на турска територия.

Докато противниците на членството на Великобритания в ЕС използват в кампанията си за референдума на 23 юни аргумента, че ако остане в съюза, страната ще бъде залята от имигранти от Турция, Ердоган насочва вниманието в друга посока.

"Сирийската война навлиза в шестата си година и ние призовава света да отговори на предизвикателството и да създаде справедлив механизъм за споделяне на този проблем. За да контролират нелегалната имиграция, Европа и Турция трябва да работят заедно за създаване на правни механизми - като споразумението от март 2016 г. - за преместване на сирийските бежанци", пише Ердоган.

"Като възнаграждаваме бежанците, следващи правилата, и като дадем да се разбере, че нелегалните имигранти ще бъдат връщаkи в Турция, можем да убедим хората да спрат да рискуват живота си в морето."

Президентът избягва да посочи колко сирийци според него трябва да приеме Европа, но турски дипломат заяви преди дни пред "Гардиън", че в Анкара се надяват доброволната схема да обхване до 500 000 души. В неделя ЕС съобщи, че от началото на програмата на 4 април в страни от съюза са били преселени едва 177 сирийци.

Днес и утре в Истанбул се провежда световна конференция за съдбата на близо 130 милиона души по света, нуждаещи се от хуманитарна помощ. Макар Ердоган да изтъква, че "за пръв път ще търсят отговори на проблемите държавни и правителствени ръководители, неправителствени организации и представители на бизнеса", има и съмнение, че нещо значително ще бъде постигнато на форума. Организацията "Лекари без граници", например, се оттегли от участие, защото смята, че събралите се лидери нямат политическа воля да поемат сериозни ангажименти.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.