6 Март, 2026

Eрдоган размаха пръст на световните лидери: Нужни са по-сериозни стъпки в Сирия и Ирак

Eрдоган размаха пръст на световните лидери: Нужни са по-сериозни стъпки в Сирия и Ирак

Турция иска световните лидери да обсъдят конфликтите в Сирия и Ирак на срещата на Г-20 през уикенда и е готова да предприеме „по-сериозни стъпки" в региона след провелите се на 1 ноември парламентарни избори. Това обяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган, цитиран от „Ройтерс".

Лидерите на групата на 20-те големи икономики (Г-20), включително САЩ, Китай, Япония, Русия, Канада, Австралия и Бразилия, ще се срещнат в неделя и понеделник в средиземноморския курорт Анталия, за да обсъдят глобалните икономически проблеми.

Ала Турция, която е страна членка на НАТО и прие повече от 2 млн. бежанци от Сирия и Ирак и е изправена пред нарастваща заплаха от разпростиране на конфликтите, иска държавните глави също да обсъдят размириците там.

„Настояването от наша страна за включването на Ирак и Сирия в дневния ред на Г-20 не е против основните цели на платформата", посочи Ердоган пред бизнесмени в столицата Анкара.

Управляващата Партия на справедливостта и развитието, основана от Ердоган, си възвърна парламентарното мнозинство, което загуби само пет месеца по-рано.

„Резултатите на изборите на 1 ноември напълно отстраниха политическата несигурност в Турция и ни дадоха възможността да предприемем по-сериозни стъпки относно регионалните проблеми", изтъкнал Ердоган, без да уточни какво по-конкретно има предвид.

Турция е твърд противник на сирийския президент Башар ал Асад, твърдейки, че траен мир е невъзможен без неговото оттегляне от властта. Премиерът Ахмет Давутоглу заяви във вторник, че Турция би отговорила на въздушни и сухопътни заплахи от Сирия и че е необходима нова стратегия.

Турция също така се очаква да използва председателството си на Г-20, за да се опита да убеди съюзниците си, включително Вашингтон, срещу даването на сирийските кюрдски бунтовници, които са съюзници на САЩ, по-голяма роля в борбата срещу „Ислямска държава".

Турция разглежда напредъка на сирийските кюрди като заплаха за националната си сигурност, опасявайки се, че те биха могли да подхранят сепаратизма сред кюрдите в Турция.

„Всеки, които подклажда огъня в Сирия, ще се изгори. Това е приятелско предупреждение", предупреди Ердоган.

Сподели:

Коментари (0)

Дипломат: Путин е напълно законна цел за Украйна

Дипломат: Путин е напълно законна цел за Украйна

„Там всъщност има още по-крайни ястреби от Путин“, отбеляза бившият посланик на Украйна в Съединените щати Валерий Чалий

Тръмп се похвали, че има участие в икономическия крах на Куба

Тръмп се похвали, че има участие в икономическия крах на Куба

Става дума по-специално за блокадата на ресурси, които постъпваха на острова от Венецуела

Иран: Революционната гвардия порази  самолетоносача „Ейбрахам Линкълн“

Иран: Революционната гвардия порази самолетоносача „Ейбрахам Линкълн“

Ирански медии съобщиха за атака с дронове срещу самолетоносача USS Abraham Lincoln край Ормузкия проток – твърдение без публично представени доказателства.