Той даде да се разбере, че онези, които се опитват да го свалят от власт, ще се провалят точно както антиправителствените протести това лято.
Ердоган твърди, че корупционният скандал е международен заговор и обвини опонентите си, че не се тревожат за корупцията, а искат да подкопаят властта в Турция, която се преобрази икономически по време на неговото 11-годишно управление.
В петък хиляди турци поискаха оставката на правителството и влязоха в сблъсъци с полицията в центъра на Истанбул. Вълненията напомниха за протестите през лятото, които започнаха заради плановете за преустройство на истанбулския парк Гези, но се разшириха до съпротива срещу авторитарното управление на Партията на справедливостта и развитието на Ердоган.
Премиерът обикаля тези дни страната, за да събере подкрепа преди местните избори през март.
Пред приветстваща го тълпа в западния окръг Маниса той каза: "Те казват "Гези" и чупят прозорци. Сега казват "корупция" и чупят прозорци. Тези конспирации няма да успеят".
"Те не са загрижени за корупцията, законите или правосъдието. Тяхната единствена грижа е да навредят на силата на тази страна".
Правителството на Ердоган освободи около 70 следователи, работещи по антикорупционната операция, докато финансовите пазари се разклатиха, а един представител на управляващата партия каза, че парламентарните избори може да бъдат изтеглени по-рано от 2015 г., ако кризата продължи.
Макар че 7 демонстранти и един полицай загинаха при протестите през лятото, популярността на Ердоган остана почти непокътната в социологическите анкети.
Анализатори казват, че това се дължи на силната подкрепа на религиозните турци и на заможния елит, както и на разнородния характер на демонстрациите, отбелязва Ройтерс.
Случаят придоби и личен характер, след като през последната седмица турски медии публикуваха документ, който изглежда като подготвителна призовка за Билял Ердоган, един от двамата синове на премиера.
Ердоган твърди, че Билял е посочен, за да бъде засегнат той.
Вълненията от петък не се повториха вчера и днес, отбелязва Ройтерс.
За разлика от сблъсъците на Ердоган с негови противници в миналото, като светски настроената армия, корупционният скандал разкри вътрешно разделение между влиятелните религиозни турци,
посочва агенцията.
Твърденията на Ердоган за чужда намеса в аферата насочват фокуса към Фетхуллах Гюлен - влиятелният проповедник, който живее в самоналожено изгнание в САЩ от 1999 г.
Неговото глобално ислямистко движение "Хизмет" има най-малко един милион последователи, включително високопоставени съдии и полицаи в Турция. Гюлен отрича да е замесен в корупционната афера.
В неясно формулирано поучение, качено в неговия уебсайт през почивните дни,
Гюлен оприличава сегашната ситуация на тъмните епизоди от историята, когато "масите са били играчки на демагозите, сложени да спят и събуждани, когато е удобно".
Гюлен предрича "погребение на този хаос" и казва, че "свещените дни, когато народът ще бъде на пътя на положителна промяна, са близо".
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства