18 Юни, 2026

Ердоган с решение за бежанците: Строим им град с размерите на американско сити

Ердоган с решение за бежанците: Строим им град с размерите на американско сити

Турският президент Реджеп Ердоган предлага в северната част на Сирия да бъде изграден нов град, който да помести част от милионите бежанци, бягащи от гражданската война в страната. По време на изявление, направено от Ердоган късно в петък, той оповести, че планира новият град да се намира в близост до границата с Турция и заяви, че дори е обсъждал идеята с президента на САЩ Барак Обама.

Турският президент сподели, че градът ще е размер от 4500 квадратни километра и инфраструктурата му може да бъде изградена в сътрудничество с международната общност. Бежанците от Сирия могат да бъде "преселени" там, каза той, като според него градът ще бъде сравним с някои от най-големите градски центрове в Съединените щати. "Ние обсъдихме това с Обама и дори обсъдихме координатите, но идеята все още не е „узряла” за да се осъществи”, сподели Ердоган. В изявлението си президентът на Турция не оповести срок за изпълнение на проекта. Турция отдавна настоява за изграждането на т.нар. "безопасна зона" в Сирия, която да приюти сирийските бежанци, но идеята за нов град се представя за първи път.

Сподели:
Спад в цените на петрола последва споразумението за отваряне на Ормуз

Спад в цените на петрола последва споразумението за отваряне на Ормуз

Около 09:25 ч. българско време американският лек суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поевтиня с 3,4%, като новата му цена е 74,18 долара за барел

Ключова среща на министрите на отбраната на страните от НАТО в Брюксел

Ключова среща на министрите на отбраната на страните от НАТО в Брюксел

Форумът, който ще се фокусира върху войната в Украйна и ситуацията в Близкия изток, се провежда в момент, когато европейските съюзници са под засилен натиск от Вашингтон

Мирът между САЩ и Иран в 14 точки

Мирът между САЩ и Иран в 14 точки

Вашингтон публикуваха официалното  споразумение с Техеран

Коментари (0)