24 Март, 2026

Ердоган: Турция предприе реципрочни мерки и наложи санкции на САЩ

Ердоган: Турция предприе реципрочни мерки и наложи санкции на САЩ

Реджеп Ердоган

"Турция предприе реципрочни мерки и наложи санкции на САЩ. Турция не може да бъде дисциплинирана с подобни действия", заяви президентът на турската държава Реджеп Ердоган, цитиран от "Дейли сабах".

"Турция ще замрази всички активи на американските министри на правосъдието и вътрешните работи", съобщи Ердоган

САЩ наложиха санкции на двама турски министри във връзка със задържането на американски пастор, обвинен в тероризъм. Вашингтон оказва натиск над Анкара да освободи американеца, който доведе до дипломатическо напрежение между двата натовски съюзника. Администрацията на президента Доналд Тръмп наложи санкции на правосъдния министър Абдулхамит Гюл и на вътрешния министър Сюлейман Сойлу.

Андрю Брънсън, който ръководи протестантска църква в град Измир, е поставен под домашен арест след близо две години в затвора по обвинения в шпионаж и подкрепа на терористични организации. Той може да лежи 35 г., ако бъде осъден.

Според Ердоган решението на САЩ да наложат санкции на двамата турски министри е нелогично. По думите му действията на САЩ по случая с пастора са неуважителни, не отразяват стратегическото партньорство между двете държави.

"Предприетата от САЩ стъпка по случая с пастора Андрю Брънсън не отразява стратегическото партньорство, това е сериозно неуважение към Турция", коментира турският лидер.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Иран се съгласи, че никога няма да има ядрено оръжие, САЩ спечелиха тази война

Тръмп: Иран се съгласи, че никога няма да има ядрено оръжие, САЩ спечелиха тази война

Американският президент смята, че САЩ са постигнали смяна на режима в Иран.

Ynet: Новият върховен лидер на Иран се е съгласил да преговоря със САЩ

Ynet: Новият върховен лидер на Иран се е съгласил да преговоря със САЩ

По данни на изданието Аракчи е изпратил на Уиткоф тайно съобщение, в което е отбелязал, че е получил съгласие за такива преговори от Моджтаба Хаменеи

Зеленски: Само човек като Путин може да намира за привлекателно да удари  църква в Лвов  с ирански "шахеди"

Зеленски: Само човек като Путин може да намира за привлекателно да удари църква в Лвов с ирански "шахеди"

"Мащабът на тази атака ясно показва, че Русия няма никакво намерение действително да сложи край на тази война“, заяви той