11 Юли, 2026

ЕС и НАТО съпричастни с Турция заради терористичния акт

ЕС и НАТО съпричастни с Турция заради терористичния акт

ЕС и НАТО изразиха съболезнования на Турция във връзка с терористичния акт в Анкара вчера, съобщи ТАСС. Центърът на Анкара отново се превърна в цел на бомбено нападение, в резултат на което загинаха десетки хора и мнозина бяха ранени.

Изразяваме солидарност и съболезнования на Турция, на нейното правителство и турския народ, на близките и приятелите на загиналите. Желаем бързо оздравяване на всички пострадали, се казва в съвместна декларация на върховния представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурността Федерика Могерини и еврокомисаря по разширяването и политиката на добросъседство Йоханес Хан.

Изразяваме твърдата си решимост и в бъдеще да укрепваме международната солидарност в борбата с глобалната заплаха от тероризъм, се казва в декларацията.

С подобно изявление излезе и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Не може да има никакво оправдание за такива отвратителни актове на насилие. Всички съюзници от НАТО стоят рамо до рамо с Турция и сме твърдо решени да се борим с тероризма във всички негови форми, каза той.

В неделя в резултат от взрив в центъра на Анкара загинаха 37 души, а над 120 бяха ранени. Състоянието на около 30 души се оценява като тежко. По предварителни данни терорист-камикадзе е взривил миниран автомобил недалеч от автобусна спирка.

Сподели:
Украйна порази 18 руски кораба, поредна голяма рафинерия и още обекти от петролната инфраструктура

Украйна порази 18 руски кораба, поредна голяма рафинерия и още обекти от петролната инфраструктура

Военната логистика на руските окупатори претърпя тежки поражения

Техеран: Войната със САЩ няма да приключи с капитулация на Иран

Техеран: Войната със САЩ няма да приключи с капитулация на Иран

„Според мен само тези, които са готови за война, могат да преговарят с Америка“

Властите в Сибир към руснаците: Не карайте коли, работете от вкъщи, пестете енергия

Властите в Сибир към руснаците: Не карайте коли, работете от вкъщи, пестете енергия

Кризата с горивата обхвана почти всеки ъгъл на Русия - към момента само един от 89-те региона на страната не е въвел енергийни ограничения

Коментари (0)