26 Декември, 2025

ЕС поряза Украйна – наложи целеви визов режим

ЕС поряза Украйна – наложи целеви визов режим

"В условия на ескалация на насилието Съветът на ЕС прие решение да въведе целеви визови санкции, а също да замрази финансовите активи на отговорните за това насилие. Освен това приехме решение за прекратяване на разрешителните за доставка на военна и полицейска техника", каза Аштън.

ЕС смята, че трябва да се извърши независимо разследване на ситуацията в Украйна и виновните да бъдат наказани, отбеляза европейският първи дипломат.

Според Аштън протестите в Украйна имат мирен характер и не бива да бъдат сравнявани с размириците в Босна и Херцеговина в началото на февруари, при които пострадаха над 300 души.

Външните министри от ЕС се споразумяха "онези, чиито ръце са изцапани с кръв" в Украйна, да бъдат лишени от визи и да се замразят авоарите им, заяви италианският външен министърЕма Бонино, цитирана от Франс прес.

"Отговорността за насилието пада върху украинските власти, но не можем да пренебрегнем наличието на екстремистки групи и внедрени лица. Вземаме на прицел всички, чиито ръце са изцапани с кръв", подчерта тя. Бонино призова за "критичен диалог" и с Русия. "Основният приоритет обаче е (Украйна) да не се взриви", изтъкна тя, цитирана от ДПА.

Междувременно министрите на външните работи на Франция, Германия и Полша Лоран Фабиюс, Франк-Валтер Щайнмайер и Радослав Шикорски предложиха план от три точки за разрешаване на кризата в Украйна, предаде ДПА, като се позова на представители на европейската делегация. Пътната карта предвижда преходно правителство,конституционна реформа и парламентарни и президентски избори. За момента не е ясно как е реагирал украинският президент Виктор Янукович, с когото тримата външни министри се срещнаха днес.

Фабиюс, Щайнмайер и Шикорски остават в Киев до утре, предаде Франс прес, като цитира германски източници. Срещата на тримата европейски министри с Янукович е

продължила три часа. След това те отново са се срещнали с представители на опозицията, предава БТА.

Белият дом заяви, че е скандализиран от стрелбата на силите на реда срещу протестиращи в Украйна и още веднъж призова президента Виктор Янукович да изтегли милицията от центъра на Киев, предаде Франс прес.

"Възмутени сме от кадрите, на които се вижда как силите на реда стрелят с автоматично оръжие срещу сънародниците си", каза говорителят на президента Барак Обама Джей Карни. Той призова украинската армия да не се меси в конфликта, който би могъл да бъде разрешен с политически средства. Белият дом заяви, че САЩ ще работят с европейските си съюзници, за да бъдат потърсена сметка на отговорните за насилието в Украйна. Белият дом призовава за диалог между правителството и протестиращите, предаде Ройтерс.

 

Сподели:

Коментари (0)

Axios: Путин за първи път се е съгласил на примирие

Axios: Путин за първи път се е съгласил на примирие

„Руснаците, които по-рано се противопоставяха на прекратяване на огъня, сега признават, че без него следващите стъпки са невъзможни“, заяви американски служител

Обкръжението на Тръмп силно се е объркало!  Смята Русия за „Елдорадо“ или  Изумрудният град  за бизнеса, но...

Обкръжението на Тръмп силно се е объркало! Смята Русия за „Елдорадо“ или Изумрудният град за бизнеса, но...

По думите на инвеститори, в автократичната система на Владимир Путин чуждестранният бизнес може да загуби активите си или дори свободата си.

Съобщиха къде и кога ще се срещнат Тръмп и Зеленски

Съобщиха къде и кога ще се срещнат Тръмп и Зеленски

По-рано днес Зеленски потвърди, че „в най-близко време“ ще се срещне с Тръмп. Той обаче не уточни датата и мястото на срещата