ЕС ще се опита за измерва ефекта на законодателството си. Това става ясно от думите на зам.-генералния секретар на Европейската комисия Мариане Клингбайл. Според нея често се случва един законопроект да бъде напълно преобразен, докато стигне до националните законодателства, без да са правени никакви оценки на състоянието му междувременно.
Нейният призив е евродепутатите и Съветът да започнат да предприемат последващи действия за това какви са потенциалните ефекти на сериозните поправки в законите върху потребителите, бизнеса и околната среда. Представители на европейските бизнес асоциации също се оплакват, че европарламентът рядко прави оценки как промените в законите се отразяват на реалната среда, след като бъдат приложени, пише EU Observer.
Изпълнителният орган на ЕС обяви началото на нова инициатива за "по-добро законодателство" и заяви, че през 2015 г. ще бъдат направени само 23 законодателни предложения – едва една четвърт от средния брой законопроекти, които предлагаше комисията "Барозу" през последните четири години.
Добър пример в това отношение е Германия, която е предприела няколко важни стъпки за свиване на излишната бюрокрация. Една от тях е задължаването на министерствата цялостно да оценяват ефекта и разходите, произхождащи от един законопроект, преди той да бъде внесен, и да осъществяват последващи проверки, които да проследяват дали целите са били постигнати.
Някои от планираните промени са назначаването на непрекъснато функциониращ борд за оценка на въздействието, който да бъде подпомаган от външни експерти. Също така за първи път ще бъде установена практиката да се оценява ефектът от законите, които вече са влезли в сила.
Още от Свят
Ислямистите завзеха летището на Алепо, спешни консултации между Русия, Иран и Турция
Външните министри на Русия и Иран изразиха "изключителна загриженост" от ескалацията на военните действия в Сирия
Вучич се оправдава: Няма сръбско участие в атаката срещу ключов канал в Косово
Късно на 29 ноември във Вараж, село в община Зубин Поток в Северно Косово, избухна експлозия в канала Ибар-Лепенац, който снабдява с вода и Прищина
Наистина ли Руската федерация атакува Киев с ракетите „Орешник“?
ISW отбелязва, че няма нищо ново във възможностите на този вид ракети и използването им няма да доведе до по-нататъшна ескалация на войната