29 Март, 2026

Европарламентът призова за премахване на визите за косовски граждани

Европарламентът призова за премахване на визите за косовски граждани

Европейският парламент прие днес предложението на Европейската комисия страните членки да отменят визите за косовски граждани, предаде Танюг.

Еврокомисарят по миграцията, вътрешните работи и гражданството Димитрис Аврамопулос изрази задоволство от факта, че парламентът е осъзнал важността на визовата либерализация за косовски граждани.

"Не става дума само за признаване на техните усилия, а и за осигуряване на стабилност и сигурност в региона. Става дума за европейската перспектива на целия регион", каза Аврамопулос.

Той припомни, че през юли миналата година Европейската комисия потвърди, че Косово е изпълнило всички условия за визова либерализация, включително и демаркацията на границата с Черна гора и засилването на борбата с организираната престъпност и корупцията.

Еврокомисарят предупреди, че постоянното отлагане на визовата либерализация за Косово може да накара Прищина да обърне гръб на ЕС. Част от страните членки на ЕС не одобряват визовата либерализация за косовски граждани, опасявайки се от приток на мигранти от тази страна.
Сподели:

Коментари (0)

Огнен смерч над Крим: Украйна унищожи три тлъсти цели

Огнен смерч над Крим: Украйна унищожи три тлъсти цели

За това съобщи в Telegram командващият Силите за безпилотни системи (СБС) Роберт (Мадяр) Бровди

 The Telegraph: Ударите на ВСУ са сериозна заплаха за способността на Кремъл да изнася нефт

 The Telegraph: Ударите на ВСУ са сериозна заплаха за способността на Кремъл да изнася нефт

Така тази седмица украински дронове четири пъти подред атакуваха нефтени възли в руския район на Балтийско море, включително Уст-Луга – един от главните руски износни центрове за нефтени продукти, през който годишно минават около 18 млн. тона мазут

Дипломат: Войната на Тръмп в Близкия изток погребва НАТО

Дипломат: Войната на Тръмп в Близкия изток погребва НАТО

"Това е точно онова, за което мечтае Путин. Ситуацията може да накара Европа да създаде собствен отбранителен съюз без участие на САЩ", заяви Огризко