Кандидатурата на бившия премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер за председател на ЕК разбуни духовете сред европейските лидери.
Въпреки изразената от Юнкер увереност, че той трябва да е следващият шеф на ЕК, срещна сериозна съпротива от страна на управляващите в Италия и Великобритания. предаде Асошиейтед прес.
Германският канцлер Ангела Меркел, чиято партия е член на ЕНП, беше подложена на критики в собствената си страна, защото изглеждаше хладно настроена към Юнкер. В петък обаче тя ясно се обяви в негова подкрепа.
В същото време кандидатът на ЕНП среща от страна на италианския премиер Матео Ренци. Той е категоричен, че ще е необходима политическа дискусия за избора на нов председател на ЕК, предава Ройтерс.
Юнкер не е единственият кандидат, посочи Ренци на икономическа конференция в Тренто.
Лявоцентристкият италиански премиер подчерта, че Юнкер няма автоматични права над поста и мнозинството му не е гарантирано. Много по-важно е да се наблегне на политическата програма на Европейската комисия, отколкото на това кой кое място трябва да получи, добави Ренци.
Председателят на ЕК се избира от европейските лидери, но трябва да бъде одобрен от парламента, където на последните избори влязоха много евроскептици от десницата.
Вчера германското сп. „Шпигел“ съобщи, че британският премиер Дейвид Камерън е предупредил останалите лидери на ЕС, че ако Юнкер бъде избран, той няма да може да гарантира оставането на Великобритания в ЕС.
В отговор на скептицизма на европейските лидери Жан-Клод Юнкер подчерта, че те не трябва да бъдат „изнудвани“ да го отхвърлят, като изтъкна факта, че именно Консервативната Европейска народна партия, която подкрепя кандидатурата му за високия пост, спечели изборите за Европейския парламент миналата седмица.
Още от Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс