16 Януари, 2026

Фалшива новина вдигна напрежението между Меркел и баварските й партньори

Фалшива новина вдигна напрежението между Меркел и баварските й партньори

Хорст Зеехофер и Ангела Меркел

Хорст Зеерхофер не е обявил напускане на съюза с ХДС

Непроверена информация, че баварският Християнсоциален съюз излиза от десетилетния си съюз с християндемократите на Ангела Меркел предизвика краткотраен шок в германската политика, съобщават световните агенции.

Фалшивата новина тръгна от профил в „Туитър”, направен да прилича на този на местната телевизия „Хесишер Рундфунк”. Там беше поместена информация, че лидерът на ХСС и вътрешен министър Хорст Зеерхофер е обявил край на партньорството с ХДС в съобщение до ръководството на политическата сила.

Минути по-късно телевизията обяви официално, че профилът е фалшив и няма нищо общо с нея.

Ханс Микелбах от ХСС определи пред „Ройтерс” информацията като „боклук” и подчерта, че той и съпартийците му искат да продължат съвместната работа с хората на канцлера.

Появата на фалшивата новина обаче е очевидно добре изчислена, защото между двете консервативни партии има сериозни търкания по темата с имигрантите.

Стигна се до положение социалдемократите, с които ХДС и ХСС управляват в голяма коалиция, да застанат зад Меркел, след като Зеерхофер обяви, че ще се противопостави на приемането на чужденци, регистрирани в други европейски държави.

Вътрешният министър от години критикува канцлера заради решението й да отвори границите на Германия за хиляди мигранти. Преди дни Меркел блокира лансираните от него промени в миграционната политика, като и в сряда разговорите между двамата приключиха без резултат, припомня ДПА.
Сподели:

Коментари (0)

Мексико поиска обяснение от САЩ за смъртта на задържан имигрант

Мексико поиска обяснение от САЩ за смъртта на задържан имигрант

Според мексиканското правителство смъртта е настъпила на 14 януари. Американските власти засега не са дали обяснени за случая.

Япония и САЩ с договор за общо военно производство на фона на напрежение с Китай

Япония и САЩ с договор за общо военно производство на фона на напрежение с Китай

Япония е въвлечена в остра дипломатическа конфронтация с Китай, предизвикана от изказване на министър-председателя Санае Такаичи през ноември, че Токио би могъл да се намеси с военни средства, ако Китай нападне Тайван

САЩ: Всички варианти за спиране на убийствата в Иран са на масата

САЩ: Всички варианти за спиране на убийствата в Иран са на масата

Техеран предупреди, че ще отговори на всяка агресия подобаващо