24 Ноември, 2024

Файненшъл Таймс: Западът да подготви нов план "Маршал", ако иска да помогне на Русия

Файненшъл Таймс: Западът да подготви нов план "Маршал", ако иска да помогне на Русия

"Съдбата на Русия ще бъде решена от руснаците, но Западът може да помогне. С една програма в стила на Плана "Маршал" той би допринесъл за формирането на една нова Русия като подпомогне възстановяването на икономиката, съсипана от корупция; подкрепи реформи в управлението, образованието и здравеопазването, както и като инвестира в руската инфраструктура. И най-важното - Западът трябва да артикулира път за реинтегрирането на Русия в свободния свят."

Това призовава известният руски икономист Сергей Гуриев в публикация за Файненшъл Таймс. Той работи в авторитетния парижки Институт за политически изследвания, известен като Sciences Po., уточнява "Дневник".

Икономистът е озаглавил статията си "Подгответе се за сериозна нестабилност в Русия". В началото той изтъква, че покрай агресията срещу Украйна в Русия напълно е изчезнало дългосрочното мислене и режимът в Москва вече не говори за бъдещето. Руските лидери говорят само за противостоенето с Украйна, Запада и неговите "марионетки" в Русия, а режимът е изцяло фокусиран върху това как да оцелее, казва авторът. 

Гуриев припомня, че до 2012г. е имало визия - т.нар. Програма "Греф" (по името на Герман Греф - бивш министър на икономиката и настоящ ръководител на "Сбербанк" - бел.ред.), с която до 2018г. да се постигнат конкретни реформи и преструктуриране на вътрешната власт и външната политика. Днес е ясно, че т.нар. Майски укази на президента Владимир Путин няма да се реализират и той не предлага нищо на съгражданите си и няма дългосрочно планиране.

"Преди Русия се гордееше, че е минала от едногодишни към тригодишни бюджети. Край с това - Кремъл няма разчертан финансов план отвъд 2016г. освен едничката надежда да поскъпне петролът.

Външнополитическата доктрина също се занимава само с оцеляването на режима. По цял свят Русия яростно брани суверенното право на недемократични правителства да останат безкрайно на власт."

Авторът не вярва руската икономика да расте с повече от 2% годишно след като един ден - и ако - излезе от рецесията. "Еуфорията от анексирането на Крим се изпарява, а друга война не може да си позволи. Освен преките военни разходи, страната може да бъде подложена на нов кръг санкции, което ще унищожи ключовите банки и лесно ще последва масова паника и колапс на режима." 

Като посочва, че при такива обстоятелства и Западът не е изненадващо, че разговаря с Русия единствено за краткосрочни действия и отношения, Гуриев казва, че "независимо дали си мислим за бъдещето, или не, то ще настъпи". 

В един момент този режим ще трябва да си отиде, пише Гуриев, и изобщо не е ясно какво ще го смени, колко бурен ще бъде преходът и дали в крайна сметка Русия ще стане демократична страна. 

Той посочва, че при сравнение с Арабската пролет все пак Русия е по-богата и по-добре образована от всяка друга страна, преминала от диктатура към демокрация. "Но също така е ясно, че най-високопоставените фигури на режима няма доброволно да сдадат властта. Страх ги е, че ще ги съдят за престъпления срещу международното право и човечеството, както и за гигантската корупция в Русия. Най-добрият сценарий, на който можем да се надяваме, е някакъв вид преходно правителство, което да предостави определени гаранции на отиващите си елити и да организира нови избори." 

Западът определено има интерес "да не изгуби Русия отново", включително защото бурен преход и възход на пореден агресивен и недемократичен режим може да струва скъпо на света, смята авторът. 

В този момент той предлага еквивалент на План "Маршал" за Русия, защото, според него, руснаците в крайна сметка се възприемат като част от европейската цивилизация и нейните ценности. 

"Западът трябва да обясни ясно какво е нужно, за да се възстановят отношенията с ЕС, НАТО, ОИСР и другите международни организации. Тази задача е трудна и изисква голямо интелектуално и политическо усилие. Тревожното е, че за западните лидери това изглеждат въпроси на далечното бъдеще, за което няма нужда да му мислят сега. Но трябва да си вземем поука от 1991г., когато бързото изчезване на СССР изненада всички, както и да не се подвеждаме от факта, че това стана по мирен начин. Този път залозите са много по-високи за управляващия елит. Западът трябва да е подготвен за внезапна и бурна промяна в Русия."

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.