Световноизвестният физик Стивън Хокинг се присъедини към над 150 водещи учени, призоваващи Великобритания да остане в ЕС. Според тях, ако Обединеното кралство напусне съюза, "това ще бъде катастрофа за британските университети и за британската наука", предаде "Ройтерс".
Хокинг и други членове на Кралското дружество, сред които трима Нобелови лауреати, изразиха позицията си срещу "Брексит" - както популярно се нарича хипотезата за излизането на Великобритания от ЕС – в писмо до в. "Таймс". Според тях изгубването на връзките с Брюксел ще е катастрофално по няколко причини.
"На първо място, увеличеното финансиране повиши значително нивото на европейската наука и в частност тази на Великобритания, защото имахме конкурентно предимство", пишат изследователите. "Освен това някои от най-добрите ни умове днес са дошли от континентална Европа, включително най-младите учени, които печелят европейски стипендии и избират да се установят във Великобритания. Възможността да привличаме и обезпечаваме финансово най-талантливите европейци подсигурява бъдещето на британската наука и насърчава най-добрите учени да дойдат тук."
Според авторите на писмото Швейцария, която не е член на ЕС, сега изпитва трудности да привлича млади изследователи, след като гласува да ограничи свободното движение на чуждестранни работници.
В същото време проучване на Университета в Единбург и германски мозъчен тръст показва, че гражданите на 6 страни - членки на ЕС, преобладаващо са "за" оставането на Обединеното кралство в съюза. Но също така анкетираните смятат, че ако британците изберат да напуснат блока, те трябва да бъдат наказани. Изследването е проведено сред 8000 души във Франция, Германия, Полша, Испания, Ирландия и Швеция.
Британците ще трябва да решат съдбата на членството на страната си на референдум през юни.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.