Липса на пари е истинската причина за обрата в позицията на Владимир Путин да обяви спирането на проекта “Южен поток”. Това разкрива кратък коментар , озаглавен „Тръбата долу” на сп. „Икономист”.
Спадащите цени на петрола поставиха под огромен натиск както обществените така и корпоративните финанси в Русия.
Газпром, енергийния газов гигант, в който държавата има голям дял, никога не е харесвал плана за Южен поток. Това беше скъп проект, воден от политическа логика - заобикаляне на Украйна и купуване на влияние в Европа.
Европейското потребление на газ обаче спада и от там и цените на газа. Конкуренцията нараства. Литва откри току-що важен терминал за втечнен природен газ, а преди тя беше зависима на 100% от руския газ.
Друга причина е натискът на ЕС върху страните членки, който даде резултат. Като пример се посочва, че Италия обяви проекта за неприоритетен, Австрия намали подкрепата си за него, а България промени енергийната си политика след силно лобиране от страна на Брюксел и Вашингтон.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства