17 Юни, 2026

Фондовата борса в Истанбул обърна активите си в турски лири след призив на Ердоган

Фондовата борса в Истанбул обърна активите си в турски лири след призив на Ердоган

Фондовата борса в Истанбул обърна всичките си парични активи в турски лири, часове след като президентът Реджеп Тайип Ердоган призова турските граждани и институции да подкрепят националната валута срещу долара, предаде БТА. В писмено съобщение от 2 декември Истанбулската фондова борса посочва, че ще обърне всичките си парични активи в лири и ще ги държи в сметки в турски лири.

Вчера Ердоган призова турците да продадат доларите, които имат, и да купуват злато и турски лири. Призивът бе отправен на фона на продължаващото поевтиняване на турската лира спрямо долара и еврото. "Тези, които държат валута под дюшеците, трябва да обменят парите си в злато. Те трябва да обменят парите си в лири", заяви Ердоган на митинг в Анкара. След изказването му лирата отново отбеляза спад спрямо долара, посочва "Хюриет дейли нюз". 

На откриването на търговски център в Истанбул днес Ердоган отново повтори призива си към турците да обърнат притежаваната от тях валута в злато или турски лири. На върпос дали хората ще загубят при обмяната той успокои:"Вижте, това е национално, има полза от това, няма да загубите, не се притеснявайте". По думите му всъщност "другите" чуждестранни валути причиняват загуби на турския народ, защото "са представители на имперската логика". Турският президент посочи още, че е предложил на Русия, Китай и Иран да осъществяват търговията си с Турция в местна валута. 

"Аз предложих на Путин следното: хайде да направим нашата търговия в местна валута. Каквото аз купувам (от вас), трябва да го плащам в руски рубли, а каквото вие купувате от мен, платете в турски лири", каза Ердоган днес. Той допълни, че е предложил същото на Китай и Иран, и неговото предложение е било основателно, съобщава "Хюриет дейли нюз". "Ние дадохме необходимите инструкции на нашите централни банки и ще опитаме да водим нашите търговски отношения по този начин", посочи още турският президент.

Сподели:
Тръмп закъсня с час за заседанието на лидерите от Г-7: Аз съм шефът тук

Тръмп закъсня с час за заседанието на лидерите от Г-7: Аз съм шефът тук

Фразата предизвикала смях в залата. След това американският президент се отправил към мястото си, като се ръкувал с президента на Франция Еманюел Макрон

ВСУ поразиха танкер от „сенчестия флот“ на Русия и мостове, важни за руската логистика

ВСУ поразиха танкер от „сенчестия флот“ на Русия и мостове, важни за руската логистика

Става дума за мост над Севернокримския канал близо до селището Ставки, както и за мост в окупираната част на Херсонска област

Анализатор: Путин още не се е удавил във  ваната с илюзиите си

Анализатор: Путин още не се е удавил във ваната с илюзиите си

Експертът подчерта, че за разлика от 2022 г. в обкръжението на Путин почти не са останали хора, които искрено желаят продължаването на войната

Коментари (0)