Френският парламент одобри закон, който ще позволи на лекарите да упояват пациентите си, докато те не умрат. Евтаназията и асистираното самоубийство обаче продължават да бъдат забранени. След години на ожесточени дебати и многобройни опити за одобрение в парламента законът, станал известен като "правото да заспиш, преди да умреш", бе приет и от двете камари във Франция в сряда. Текстът е резултат на компромис между социалистите и десницата.
Според новия закон пациентите ще могат да поискат да бъдат упоени "до продължителна загуба на съзнание и смърт", но само ако са неизлечимо болни в последна фаза на заболяването. На лекарите ще е позволено да изключат животоподдържащите системи, включително да спрат изкуственото хранене. Упояването и употребата на обезболяващи ще е позволена дори и ако това може да доведе до съкращаване живота на пациента." Законът ще се прилага и за хора, които не могат сами да изразят волята си. Тогава решението ще се взима след дълъг процес, който включва и консултации с близките.
Според одобрения текст смъртта на пациента може да бъде предизвикана чрез медикаменти или от глад след спиране на изкуственото хранене. Но според някои лекари евтаназията е по-хуманен метод. "Всеки трябва да може да реши как да изживее последните си мигове", обясни депутатът социалист Ален Кле, който е един от авторите на закона. "Нашият текст има една цел: да се преборим с твърде многото случаи във Франция, при които пациентите умират мъчително."
Консерваторът Жан Леонети, който е другият автор на закона, заяви, че промените носят следното послание към французите: "В края на живота ви, ако страданието ви е непоносимо, ще имате правото да заспите спокойно." Дебатите за методите за евтаназия във Франция се подновиха заради случая на Венсан Ламбер – французин, който вече 8 години е в кома след автомобилна катастрофа. Семейството му е разделено в мнението си дали да продължи да поддържа живота му чрез системи, или да ги изключи. През юни миналата година Европейският съд за правата на човека позволи на лекарите да спрат да се грижат за Ламбер. Съдебните спорове във Франция обаче продължават, тъй като родителите искат на сина им да бъде назначен човек, който да го представлява пред съда.
Новият закон ще принуди лекарите да спазват предписания за слагане на край на живот на пациента чрез упояване и спиране на лечението независимо дали воля за това е изразена от пациента или предварително в писмена форма. Ако лицето, което е решило да сложи край на живота си, не е в състояние да изрази волята си, това ще може да направи предварително определен "доверен човек". Депутатите подчертават, че пациентите ще могат да изберат дали да бъдат седирани в болница или у дома.
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство