24 Ноември, 2024

Гърция изправен пред риск на финансовите пазари, ако се отметне от ангажиментите си към кредиторите

Гърция изправен пред риск на финансовите пазари, ако се отметне от ангажиментите си към кредиторите

За това предупреди шефът на на Гръцката централна банка Янис Стурнарас

Управителят на Гръцката централна банка Янис Стурнарас предупреди страната да не се отмята от поетите ангажименти към кредиторите, след като излезе от последния от трите последователни спасителни плана, защото в противен случай пазарите ще я изоставят.

Пред в. "Катимерини" Стурнарас каза, че всяко отстъпление по отношение на ангажиментите може да постави Гърция пред големи рискове във време, в което тя може да е особено уязвима на финансовите проблеми в съседна Турция, Италия и на други места.

Атина излиза от спасителния план утре и разчита на пазарите след това да рефинансират нейния дълг след почти девет години на дългова криза, която доведе до свиване на икономиката й с четвърт и принуди властите да въведат мъчителни мерки за строги икономии.

От разразяването на дълговата криза през 2010 г. четири последователни правителства се опитаха да спасят страната от дефолт, разчитайки на най-големите спасителни планове в икономическата история. Над 260 млрд. евро бяха отпуснати на Гърция от нейните партньори от еврозоната и от Международния валутен фонд. Атина се върна на борсите през юли 2017 г. с продажбата за 3 млрд. евро на облигации, което беше важно събитие за икономическо здраве.

Гърция пое ангажимент след излизането от спасителния план да постигне цел за първичен бюджетен излишък от 3,5% от БВП до 2022 г. и 2,2% до 2060 г.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.