Правителството на Гърция подготвя законопроект за доброволно разкриване на информация за влоговете на гръцките граждани в Швейцария и плащането на данък върху тях, съобщиха финансовият министър Янис Варуфакис и министърът за борба с корупцията Панайотис Николудис, предаде РИА Новости.
Съответното изявление двамата направиха след преговори с делегация на швейцарското министерство на финансите, водена от заместник-министъра по международните въпроси Жак де Ватевил.
„Гръцкото правителство ще изготви законодателна инициатива, която ще касае доброволното разкриване от гърците на техните банкови сметки в чужбина. По време на целия законодателен процес гръцкото правителство ще бъде с постоянен контакт с колегите си в Швейцария, така че след одобрението и приемането на законопроекта в парламента веднага ще може да бъде подписана политическа декларация между двете страни и, очевидно, реализирана“ , каза финансовият министър.
Гръцкото законодателство не забранява гражданите да имат сметки в чужбина, но те също се облагат с данъци.
Предложението на гръцкия премиер Алексис Ципрас да свика референдум, ако международните кредитори на страната предложат неприемливо споразумение, стана повод за спекулации и критики, пък е обект на коментари във в. Kathimerini.
Въпреки че в интервюто си за Star TV Ципрас изрази увереност, че Атина ще да постигне сделка с кредиторите си, предположението му, че може да е необходим референдум, породи някои въпроси. Подчертавайки, че има „голяма вероятност Гърция да победи в тези преговори“, премиерът каза, че ще се обърне към гръцкия народ, ако условията са твърде строги.
„Ако предложеното решение излиза от нашия мандат, то ще трябва да бъде одобрено от хората“, каза той, но в същото време отхвърли възможността за предсрочни избори.
Ходът на премиера, последвал рокадата в преговорния екип, съставящ предложенията за реформи, предизвика разнополюсни реакции в страната, както и в чужбина.
Председателят на Еврогрупата Йерун Диселблум заяви, че референдумът би създал сериозна политическа несигурност. „Смятам, че нито ние, нито гърците имаме необходимото време“, каза Диселблум и добави: „Без допълнителните заеми, Гърция няма да успее да се задържи на повърхността, това е истината“.
В Гърция опозицията разкритикува предложението на Ципрас, като заяви, че предлагайки допитване до гръцкия народ само три месеца, след като пое властта, правителството всъщност се измъква от отговорност.
Мненията за намеренията на Ципрас варират и в рамките на управляващата коалиция. Според източници, този ход може да е опит на премиера да успокои членовете на Сириза, които подкрепят по-категоричните мерки, в случай че на партията не бъде позволено да изпълни предизборната си програма за премахването на рестриктивните мерки.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства