Бежанците в Идомени отказват да бъдат настанени в лагери в Гърция и все още вярват, че Балканския маршрут към Европа ще бъде отворен.
След затварянето на балканския маршрут хиляди мигранти останаха блокирани около гръцката граница с Македония и живеят в изключително тежки условия. Атина съобщи, че ще постави високоговорители, за да опита да ги убеди да игнорират слуховете, че маршрутът ще бъде отворен, каза шефът на службата за координиране на миграционната политика Йоргос Кирицис.
В същото време остава проблемът с настаняването на хилядите мигранти в страната и се обсъжда възможността за разселването им на острови.
Местните хора не желаят бежанци и обвиняват властите, че не зачитат мнението им. Правителството обмисля схема за прехвърляне на голяма част от мигрантите от натоварените острови към съседни егейски острови. Живеещите там обаче се страхуват, че откриването на бежански лагери ще унищожи туризма.
Споразумението с Турция за връщане на бежанци пък започва да дава резултати. Европейската комисия съобщи, че броят на пристигащите на гръцките острови намалява, а на 24 и 25 март са били върнати 147 мигранти в Турция. Очаква се от 4 април да започне и изпращането на сирийски бежанци от Турция директно в ЕС.
Още от Свят
Срещата на военните министри във Варшава: България иска по-гъвкав подход при военната подкрепа за Украйна
Заместник-министърът на отбраната Радостин Илиев изтъкна значението на Европейската програма за отбранителната промишленост
Трагизмът на "Малкия Марко" - от обещаващ републиканец до слуга на Тръмп
Рубио се изправи срещу Тръмп като кандидат за президент на Републиканската партия по време на първичната кампания през 2016 г.
Георгиев и Рубио: Сътрудничеството в отбраната и енергетиката е приоритет за България и САЩ
Споразумението с „Уестингхаус“ за диверсификацията на ядреното гориво за АЕЦ „Козлодуй“ е от стратегическо значение