"Газпром" ще отправи към Европейската комисия предложение за уреждане на антимонополното дело, заведено от Брюксел през април 2015 г. Това съобщиха от концерна след среща в Брюксел на зам.-шефа му Александър Медведев с еврокомисаря по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестагер.
Руският гигант е обвинен в злоупотреба с монополно положение на пазарите на 8 държави в Централна и Източна Европа, включително България, и налагане на високи цени и спъване на конкуренцията. Разследването срещу компанията за нарушаване на правилата на конкуренцията на европейския пазар започна през септември 2012 г.
Според европравилата санкцията може да достигне до 10% от оборота на нарушителя за предходната година. При "Газпром" това означава минимум няколко милиарда евро и дори повече, ако се наложи глоба към максималната граница. Според Дмитрий Маринченко от "Фич рейтинг" в най-лошият вариант е глоба от 5.5 млрд. евро.
През цялото време на разследването и след това при преговорите за уреждането на антимонополния спор от "Газпром" обясняваха, че са готови на отстъпки, включително за намаляване на цените и премахване на пречките пред транзита за трети страни, но в Брюксел още нищо конкретно не е внесено.
"Постигнат е прогрес, но все още има да се свърши още много работа", заяви Вестагер.
Обсъдени са били задълженията, които трябва да поеме "Газпром", в замяна на прекратяването на производството от ЕК. Сред тях са осигуряването на свободно преминаване на потоците газ през Централна и Източна Европа и конкурентни цени, съобщава руското издание "Ведомости". Компанията ще трябва да свали и ограниченията за трансгранична препродажба на доставените от нея количества газ за партньори.
Според "Уолстрийт Джърнъл" руската компания ще бъде принудена да се откаже от обвързването на цената на газа в дългосрочните си договори към цената на петрола.
"В момента правим уточнения в нашето официално пълно предложение за уреждане на въпроса и този документ в най-скоро време ще бъде внесен в ЕК", посочи Медведев.
Развитието по антимонополната процедура идва на фона на разрешеното на "Газпром" от ЕК ползване на повече от 50% от мощностите на германския газопровод ОПАЛ (OPAL) при условие, че 10-20 на сто от капацитета му ще бъде предоставен на други доставчици. Това разрешение е от изключителна важност за руския концерн, тъй като запазването на тези обеми гарантират доставките по "Северен поток 1", който се свързва с германската газова мрежа през ОПАЛ. Формално руският доставчик ще може да запази само за себе си половината капацитет от газопровода, но той ще има право да участва и в търговете, които ще се обявяват за останалите 30-40%.
Според източници на "Уолстрийт Джърнъл" това може да е в основата на постигнатия напредък по делото за монопол.
Още от Свят
Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му
Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант
Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.