26 Ноември, 2024

"Газпром" посочи цената на "Турски поток" - 11.4 млрд. евро без ДДС

"Газпром" посочи цената на "Турски поток" - 11.4 млрд. евро без ДДС

Руският газов монополист "Газпром" за пръв път посочи колко очаква да е стойността на проекта, известен като "Турски поток". За четирите тръби, преминаващи под водите на Черно море до турския европейски бряг и през Люлебургаз в Тракия до Ипсала на границата с Гърция, би трябвало да струват 11.4 млрд. евро без ДДС.

Проектните изчисления бяха съобщени от РИА "Новости", която цитира Алексей Серебряков, зам.-директор на отдела за управление на проекти на енергийния гигант. По време на телеконферентна връзка той посочил, че първата тръба би трябвало да струва 4.3 млрд. евро без ДДС.

Руските агенции изтъкват, че посочената сума е с 50% по-ниска от тази за газопреносната мрежа "Южен поток", от която президентът Владимир Путин се отказа на 4 декември по време на посещение в Анкара.

Сравнението обаче не е много коректно, тъй като "Южен поток" трябваше да е доста по-дълъг - започваше от руската черноморска станция Анапа, преминаваше през Черно море, България, Сърбия и Унгария до газовия разпределителен център в австрийския град Баумгартен.

През последните седмици имаше няколко съобщения, че началото на реализацията "Турски поток" се бави заради спорове с турците за отстъпката в цената на газа. Руски анализатори допълниха, че липсата на ново правителство в Анкара усложнява ситуацията, а енергийният министър Александър Новак намекна, че графикът на проекта може да не бъде спазен.

Руски и турски медии твърдяха още, че Анкара искала да се започне само с се една от четирите тръби (тя би трябвало да доставя газ единствено за турския пазар), но Серебряков опроверга това в понеделник. Според него проектната конфигурация предвижда строителството на 4 тръби и поетапното им въвеждане в експлоатация.

Другата важна новина, свързана с "Газпром", е съобщението за намаляване на прогнозата за средната експортна цена на на газа за 2015 г. е значително по-ниска от тази за миналата година. Основната причина е рязкото поевтиняване на петрола, който е основа за изчисляване цената на газа. През 2014 г. "Газпром" изнасяше средно за 345.88 долара за 1000 куб. м. Сега заради прогнозна цена на сорта Brent от 55 долара за барел руският газ за чужбина би трябвало да струва средно 235-242 долара, заяви зам.-директорът на "Газпром експорт" Андрей Зотов, цитиран от "Интерфакс".

Зотов каза още, че обемът, който компанията планира да изнесе за страните, които не са съседи на Русия (т.нар. далечна чужбина), е 156-160 млрд. куб. м. Това е под консервативните оценки на Министерството на икономиката, което очакваше спад за 2015 г. от 5.5% до 164.6 млрд. куб. м.

Сподели:
Евродепутат: Триста милиарда долара замразени руски активи могат да бъдат предоставени на Украйна за въоръжаване и победа над Русия 

Евродепутат: Триста милиарда долара замразени руски активи могат да бъдат предоставени на Украйна за въоръжаване и победа над Русия 

Тази инициатива може да бъде поета от лидерите на страните от „Голямата седморка"

В НАТО приеха резолюция за подкрепа на Украйна, дават ракети  Tomahawk

В НАТО приеха резолюция за подкрепа на Украйна, дават ракети Tomahawk

Там се посочва, че на Киев се предоставя разрешение да използва предоставеното въоръжение за удари по руски военни цели.

Кулеба към подкастъра Роугън: Да се гавриш с украинците не е честна битка

Кулеба към подкастъра Роугън: Да се гавриш с украинците не е честна битка

„Ако някога ви се прииска да проведем истински разговор, нека да седнем и да си поговорим за всичко"