Германският финансов министър Волфганг Шойбле даде знак, че Германия желае националните правителства да определят темпото на бъдещо сътрудничество в рамките на Европейския съюз.
Той отбеляза, че при необходимост те трябва да отбягват директивите на Европейската комисия.
Коментарите на Шойбле бяха направени в негово интервю за телевизия ARD и сякаш очертават зараждащия се отговор от страна на правителството на канцлера Ангела Меркел на проведения през миналия месец референдум във Великобритания за излизане от ЕС.
Това сякаш е сигнал за задаващ се сблъсък с привържениците за все по-голяма интеграция в Съюза в лицето на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и на правителствата, които гледат на водената от властите в Берлин строга бюджетна политика като ограничаваща икономическия растеж и разкриването на нови работни места.
"Напредъкът не трябва да се определя от "най-бавно развиващите" от 27-те страни - членки в Съюза, извън Великобритания. Ако Европейската комисия не се присъедини, след това ние ще вземем нещата в свои ръце и ще решаване проблеми между отделните правителствата", допълни той.
В интервюто си финансовият министър Шойбле пък изрази разочарование, че на официалните европейски власти в Брюксел е отнело твърде много време, за да се отговори на кризата с бежанците през миналата година.
Още от Свят
Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение
„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната
Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера
Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“