Германия е спестила 100 милиарда евро от 2010 г., защото разходите й за финансиране на дълга й са намалели по време на кризата. Тази сума на практика е повече, отколкото цената, която германската икономика е трябвало да плати за дълговата криза, твърди Институтът за икономически изследвания "Лайбниц", базиран в град Хале.
Инвеститорите търсиха сигурност в германски държавни облигации от 2010 г. и по този начин лихвите по тези облигации намаляха. Плащайки по-ниски лихви, помогна на правителството да спести над 3% от БВП, смятат експертите от института.
Те са създали модел с предполагаема "нормална" ситуация - без криза - за да установят какви са щели да бъдат лихвите, основавайки се на инфлация и забавяне на икономиката.
Докладът подчертава тясната връзка между политическите горещи точни по време на дълговата криза в еврозоната и колебанието в лихвите по германските държавни облигации. Те падат рязко при лоши новини от Гърция, като например при решението на премиера Алексис Ципрас да свика референдум от края на юни.
Общата спестена сума заради тази динамика - 100 милиарда евро - е далеч над разходите на германската икономика за дълговата криза, дори и ако Гърция се окаже, че е напълно неспособна да обслужи дълговете си.
Държавните облигации в други държави, включително Франция, САЩ и Холандия, също са имали полза по същия начин от кризата, но в по-малък мащаб.
Още от Свят
Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка
Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков
Путин подписа закон, който позволява на бойците в Украйна да отменят лоши дългове
Новото законодателство ще бъде силен мотив за някои да се присъединят, тъй като Русия търси нови начини за набиране на бойци за почти тригодишния конфликт
Израел към САЩ: Продължаваме решителните действия срещу "Хизбула"
Кац даде висока оценка на усилията на САЩ