Германия и Европейският съюз не би трябвало да бъдат изнудвани от Турция в преговорите за визова либерализация за турски граждани, заяви германският вицеканцлер Зигмар Габриел.
"От Турция дали ще има или няма да има визова либерализация. Германия и Европа при никакви обстоятелства не би трябвало да бъдат изнудвани" каза Габриел.
Вицеканцлерът също приветства решението на Конституционния съд на Германия да не позволи на турския президент Реджеп Тайип Ердоган да произнесе реч чрез видео връзка на демонстрацията в Кьолн. Митингът, който се проведе вчера, събра около 10 хиляди души, които изразиха подкрепата си към турския държавен глава.
През уикенда турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви, че Анкара ще спре да прилага споразумението с Европейския съюз за спиране на притока на мигранти към Европа, ако Брюксел не предостави безвизово пътуване на турските граждани. Визовата либерализация се забави заради спорове за турския антитерористичен закон, както и заради масовите арести след опита за смяна на властта в Анкара.
Още от Свят
Сестрата на Ким Чен Ун не знае нищо за контакти с Доналд Тръмп
"Вероятно това е единственият въпрос, свързан с външната политика на нашето висше ръководство, за който не съм информирана“
Може ли Иран да удари България?
Авиобаза „Безмер“ вече е използвана за американски самолети-цистерни KC-135. Присъствието на такива машини няма пряко ударно предназначение, но има важно оперативно значение
Емирствата наложиха финансово ембарго на Иран заради ескалацията и ракетните атаки
Именно ОАЕ, които са близък съюзник на САЩ и важна регионална сила, понесоха най-сериозни удари от Техеран