"Трагичната смърт на журналистката Виктория Маринова би трябвало отново да ни обърне внимание върху това, че новините трябва да се проверяват задълбочено и спокойно, а не да се разпространяват без да са проверени. Защото на практика се понесе истинска медийна лавина, в нея се включиха всички медии и дори международни организации като ЕК и ООН". Така коментира отразяването на убийството на Виктория Маринова германският журналист Франк Щир пред Дойче Веле.
"Медиите е трябвало да проявят по-голяма сдържаност. Апел в тази насока отправи и Асоциацията на европейските журналисти в София, която заяви, че безспорно трябва да се разследват всички версии за убийството, но докато няма налице конкретни и сигурни улики и доказателства, не бива да се правят спекулативни връзки с темата за медийната ситуация в България", казва още журналистът.
"На всички е известно, че състоянието на медиите в България е критично. Страната се намира на 111-то място в класацията на „Репортери без граници" за медийна свобода – това е най-лошо класираната страна от ЕС, а и в целия Балкански регион. Поради това насилието над една журналистка първоначално винаги поражда съмнения, че има някаква връзка с професията ѝ. Към това се добавя и фактът, че в последното предаване на „Детектор", водено от г-жа Маринова, е бил обсъждан тъкмо въпросът за свободата на медиите в България и са били интервюирани двама разследващи журналисти. Тези неща също подклаждат впечатлението, че деянието може да е имало връзка с работата ѝ на журналистка", коментира Щир.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства