Гръцкият премиер Алексис Ципрас спечели една битка в борбата си срещу заплашващия фалит на страната. С ясно мнозинство в нощта на петък срещу събота депутатите в гръцкия парламент дадоха мандат на Ципрас да преговаря с кредиторите за новите реформи в замяна на нова спасителна помощ.
Общо 251 от 300 депутати гласуваха "за", 32 –"против" , а осем се въздържаха, като сред тях имаше и членове на управляващата партия Сириза, предаде DPA. Девет народни представители пък отсъстваха от заседанието.
Повечето опозиционни партии предварително обявиха, че ще подкрепят Ципрас и новия финансов министър Евклидис Цакалотос в усилията им да постигнат споразумение с международните партьори на балканската държава.
В парламента в Атина късно вечерта премиерът Ципрас настойчиво настоя да бъде упълномощен за сключване на споразумение с кредиторите. "Решихме да парираме възможния Grexit", заяви той.
"Няма да жертваме споразумението заради крайните консервативни кръгове. Те се опитват да се освободят от лявото правителство. Искаме да предотвратим политическия Grexit под икономически предлози", подчерта Ципрас.
"Опитвам се да гарантирам правото на нашия народ и да защитя националните интереси. Направих това, което беше възможно в условията на заплаха. Намираме се в опасна зона, в минно поле, и аз не мога да скрия това“, обясни премиерът на Гърция. Ципрас призна, че правителството е допуснало грешки при преговорите с международните кредитори, но и че е водило "жестоки битки с неравни сили“.
Програмата за строги икономии на стойност 12 милиарда евро е трудна и не е в съответствие с предизборните обещания на партията му, призна Ципрас. Но по думите му Атина няма друг избор, освен да я приеме. През последните шест месеца той е "направил всичко възможно", за да изведе страната от кризата без допълнителни строги мерки за икономии от кризата.
Същевременно гръцкият министър-председател изрази увереността си, че страната му ще може да се завърне убедително на световните финансови пазари до три години. „Продължителността на програмата за срок от три години е достатъчна, за да ни се доверят отново пазарите“, заяви Ципрас и добави, че подготвяното споразумение ще бъде европейски проект, а участието на МВФ ще бъде само техническо.
"Това е избор на висока национална отговорност, имаме национален дълг да запазим народа си жив,... ще успеем не само да останем в Европа, но и да живеем като равнопоставени членове с достойнство и гордост“, заяви пред парламента в Атина Ципрас.
По-рано добре информирани източници от Брюксел заявиха, че институциите (Международният валутен фонд, Европейската централна банка и Европейската комисия) оценяват положително връчената от Ципрас листа с реформи. В следобедните часове на събота се събира Еврогрупата, за да реши дали предложенията са достатъчни, за да може да се преговаря за нов спасителен пакет в рамките на Европейския стабилизационен механизъм.
Лице от кръга на Еврогрупата твърди, че "е 100% сигурно", че ще бъде взето решение за преговори. Тема на разговорите ще бъде и мостово финансиране, което ще е предназначено за периода, в който спасителният пакет все още не е гласуван окончателно.
Обсъждал се спасителен пакет с обем от около 74 милиарда евро, в който е ангажиран и МВФ. След продължила месеци патова ситуация Гърция представи през седмицата пакет от строги икономии и реформи, който включва между другото и реформа на ДДС. До 2022 г. пък възрастта за пенсиониране ще се увеличи до 67 години.
Още от Свят
Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия
Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция
Полша се затваря за чужденци, включително за трудови мигранти
Правилата за издаване на студентски визи също са затегнати