''САЩ и Русия биха могли да имат общ подход в борбата с радикалния екстремизъм в Близкия Изток,'' заяви Хенри Кисинджър.
"Една от стратегическите причини за военно въздействие на Русия върху ситуацията в Сирия е това, че Близкия Изток оказва влияние върху стабилността в самата Русия", отбелязва бившият държавен секретар на САЩ.
"Русия се опасява, че недържавните структури, имащи радикална основа и развиващи се в Близкия Изток, рано или късно ще достигнат и нея. Русия се старае да предотврати развитието и консолидацията на радикалните ислямисти. В този аспект целите на Русия са сходни с тези на САЩ. Ето защо виждам възможност за паралелен с този на Русия подход към решаването на проблема с радикалния ислям в Близкия Изток". 92-годишният Хенри Кисинджър е съветник по националната сигурност на САЩв периода 1969-1975 г., държавен секретар в периода 1973–1977, носител на Нобелова награда за мир за 1973 г. и автор на политическия бестселър "Дипломацията".
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства