Според "житейската стратегия" на руските особи от "Доклада за Кремъл" на САЩ, те имат няколко възможности за по-нататъшни действия. Това заяви руският опозиционер Михаил Ходорковски в интервю за телевизионния канал "Сега", цитиран от Гордон.
"Първият – постепенно да се откажат от позициите, които имат в Русия и напуснат страната, но това няма да ги спаси от евентуален предупредителен списък. Друг вариант – да се възползват от този списък, за да компенсира загубите предвид наложените санкции, посочва опозиционерът. Ходорковски смята, че има и трета възможност, която се състои в следното – да бъдат предприети действия за смяна на президента на Руската федерация Владимир Путин. Ходорковски обаче нарича този сценария противоестествен и невъзможен.
"Загубите, които понасят лицата в Кремълския списък заради наложените им санкции, са незначителни в сравнение със загубите, които ще понесат, когато този режим се срине и те бъдат игнорирани и напълно елиминирани“, аргументира тезата си той. Ходорковски посочва още, че е възможно да има "постепенен отлив на лицата, които днес са част от путиновия елит в страната, отстъпвайки от позициите, които имат, а това няма как да не влоши и състоянието в руската икономика" На 2 август 2017 г. американският президент Доналд Тръмп подписа закона за противодействие на противниците на Америка чрез санкции и налагане на ограничителни мерки срещу Иран, Русия и Северна Корея.
На 29 януари Министерство на финансите на САЩ предаде на Конгреса "Кремълския доклад" - списък на 114 високопоставени служители и 96 олигарси, близки до "руския режим". В него са посочени помощници и съветници на руския президент Владимир Путин, всички членове на правителството на Русия, включително на премиера Дмитрий Медведев, кметовете на Москва и Санкт Петербург. Списъкът включва също бизнесмени, чието състояние възлиза на повече от 1 $ млрд. Те заемат и първите 96 места в миналогодишната класация на 200 най-богати бизнесмени в Русия, изготвена руското издание на Forbes. Американският министър на финансите Стивън Мнучин заяви, че втората, класифицирана част от доклада, се отнася до възможността за въвеждането на нови санкции срещу Руската федерация.
Превод:Faktor.bg
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар