"Приветстваме свършеното досега от България и Румъния във връзка с присъединяването им към Шенгенското пространство, но те все още не са изпълнили всички критерии, за да станат пълноправни членове", заяви в Страсбург премиерът на Холандия Марк Рюте по време на дебат в Европейския парламент за бъдещето на ЕС.
Холандия е от една от страните в ЕС, които все още са против приемането на България и Румъния в Шенген.
"България и Румъния трябва да изпълнят няколко условия, произтичащи от присъединяването им към ЕС и които са дефинирани в Механизма за сътрудничество и проверка. Корупцията е един от критериите. И в това отношение договорките са си договорки и трябва да ги спазваме. Не може да имаме страни в Шенген, които не са изпълнили всички критерии", каза още той.
Още от Свят
Москва забрани износа на дизел заради задълбочаващата се криза с горивата
Тръмп към съюзниците от НАТО: Искаме да останем с вас
Американският президент заяви, че на срещата на върха на НАТО в Анкара е имало „много любов“
Марта Кос в Скопие: Преговорите на РСМ с ЕС зависят от промените в конституцията
Тя подчерта, че присъединителният процес не се базира на предварителни гаранции към държавите кандидати, а на доверие, на приетите задължения и тяхното изпълнение