„Сегашното положение не е устойчиво и трябва да се намери формула, чрез която да се намали взаимната неудовлетвореност и да се засили сътрудничеството“, изтъкна Йоханес Хан.
Той добави, че споделя загрижеността на Съвета на Европа, според когото конституционните промени на Ердоган „са опасна стъпка назад“ за турската демокрация. Според еврокомисаря ЕС може да засили сътрудничеството с Турция в области, които не засягат присъединяването на страната към ЕС и ще бъдат от взаимен интерес.
Йоханес Хан добави, че каквито и да са отношенията между ЕС и Турция, включително и икономическите, върховенството на закона ще остане с основно значение.
Междувременно и Анкара призова Брюксел да определи окончателно дали Европейският съюз иска да види Турция като свой член. Това заяви турският министър-председател Бинали Йълдъръм, посочвайки, че Европа не се стреми да изпълни полагащите й се ангажименти в рамките на сделката с Турция за овладяване на миграционните потоци.
"Призоваваме Европейският съюз да бъде честен по отношение на нашето евентуално членство. За начало те трябва да определят дали желаят да ни видят там. Нека първо те сами да решат това, а после и ние ще определим плановете си за присъединяването", каза той.
По думите на Йълдъръм ЕС не изпълнява обещанията си за предоставяне на финансова помощ на Турция по сделката за бежанците и не повдига въпроса за облекчаването на визовия режим за турците.
"Вместо обещаните три милиарда евро ние сме получили само 790 милиона", подчерта още премиерът.
Още от Свят
Украйна: Одеса е атакувана с балистични ракети
Българите в Одеска област са над 150 000
Румъния: Проруският Джорджеску и дясната Ласкони отиват на балотаж, Чолаку отпадна
При преброени над 99% от бюлетините, Джорджеску е получава 22,94%
Товарен самолет се разби в Литва, поне един е загинал
Самолетът е трябвало да кацне на летището във Вилнюс и се е разбил на няколко километра от летището