24 Ноември, 2024

И при Тръмп САЩ изтласкват Русия от европейския газов пазар

И  при Тръмп САЩ изтласкват Русия от европейския газов пазар

Идването на Доналд Тръмп на власт не промени традиционната политика на САЩ да изтласкват Русия от европейския газов пазар, пише "Независимая газета". 

Американският посланик в Гърция Джефри Пайът заяви, че САЩ се обявяват против проекти като "Северен поток-2", засилващи зависимостта на Европа от Русия. 

Новият държавен секретар Рекс Тилърсън обещава да подсигури на Европа американски горива. 

Според експерти е логично, че САЩ се стремят да заемат ниша на външния газов пазар.

"За да оцелее, американският добивен сектор трябва на всяка цена да си уреди пласмент в Европейския съюз. Американските износители ще склонят да продават втечнен природен газ в ЕС и Азия дори под себестойността, за да свият вътрешния пазар, с което да вдигнат там цените на енергийните ресурси", обяснява финансовият аналитик Алексей Антонов. 

"В близките пет години присъствието на фирми от САЩ в ЕС ще се засилва и политиката на Тръмп ще съдейства за това", смята наблюдателят. 

"Украинският въпрос" може би ще е първи сериозен тест за новите отношения между Русия и САЩ, прогнозира "Ведомости".

"Украйна ще стане карта в ръцете на противниците на Тръмп", смята политологът Олга Оликър от Вашингтон. 

"Ако надеждите за подобряване на отношенията с Русия не се оправдаят, Украйна може да стане инструмент в противопоставянето между Белия дом и конгресмените, които ще настояват Съединените щати да увеличат финансовата и военната си помощ за Киев", допълва Оликър. 

"Украйна не представлява интерес за Тръмп като бизнес проект и му е необходима само в контекста на отношенията с Русия", смята киевският експерт Вадим Карасьов.

"Ако войната между украинските власти и проруските сепаратисти в Донбас продължи, Тръмп няма да има поле за маневри - американските медии, лобита и Конгресът ще бушуват, че Русия е агресор и иска да унищожи Украйна. Тогава Тръмп няма да се реши на сделка с Русия, въпреки че иска да вижда в нея партньор за преговори, а не страна в една война", предупреждава анализаторът.

"Ще се наложи Русия да представи на САЩ допълнителни гаранции за уреждане на конфликта в Източна Украйна; ако пък Москва ги наруши, за Тръмп това ще е първото голямо геополитическо поражение", убеден е Карасьов. 

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства