8 Декември, 2025

И Румъния избира нов парламент

И Румъния избира нов парламент

Сегашният премиер Дачиян Чолош има постоянен процент на одобрение - около 45 на сто. 

Чолош, който е бивш еврокомисар, оглави правителство на технократи миналата година. Две партии планират да го подкрепят отново, ако спечелят изборите.

В навечерието на парламентарните избори в Румъния, президентът Клаус Йоханис призова сънародниците си към активност.

Според румънската конституция, президентът има право да номинира за премиер представител на коя да е парламентарно представена партия в случай, че нито една политическа сила не е спечелила над 50 %.

Социологическите проучвания дават преднина за Социалдемократическата партия на бившия премиер Виктор Понта. Той подаде оставка на 4 ноември миналата година след бурни протести срещу управлението. Повод за мащабните демонстрации стана пожар в нощен клуб в Букурещ, при който загинаха 64 души.

Социлдемократите обещават по-високи заплати, по-ниски данъци и нови болници.

Те обаче имат сериозни опоненти в лицето на национално-либералната партия и една нова формация "Съюз за спасение на Румъния", основана едва преди 6 месеца. И двете движения подкрепят сегашния премиер, който е бивш еврокомисар по земеделието в комисията на Жозе Барозу.

Възможно е ако национално-либералнта партия и съюзът за спасение на Румъния спечелят изборите, те да издигнат отново Чолош, който да продължи програмата си. За една година неговото правителство уталожи общественото недоволство, продължи реформите и борбата с корупцията и се радва на добър рейтинг - 45 процента одобрение.

Сподели:

Коментари (0)

Пилот на украински Су-27 загина в бой

Пилот на украински Су-27 загина в бой

„По обед на 8 декември 2025 г. в източна посока, при изпълнение на бойна мисия на борда на самолет Су-27, загина подполковник Евгений Виталиевич Иванов, старши штурман на 39-та тактическа авиационна бригада.“

Преговори в задънена улица: САЩ натискат Украйна да се откаже от целия Донбас

Преговори в задънена улица: САЩ натискат Украйна да се откаже от целия Донбас

Мирните преговори между САЩ и Украйна буксуват, защото по отношение на териториалния въпрос американците мислят както Кремъл, пише Politico

Зеленски от Великобритания: Има поне 3 въпроса, по които все още нямаме единна гледна точка с патньорите

Зеленски от Великобритания: Има поне 3 въпроса, по които все още нямаме единна гледна точка с патньорите

Европейските лидери продължават да координират стратегията си за Украйна в условия на постоянен натиск от страна на САЩ