24 Ноември, 2024

​Нов шамар за Путин - IBM се изтегля от руския пазар

​Нов шамар за Путин - IBM се изтегля от руския пазар

Николай Марченко

Американската корпорация IBM започва да спира договорите си с големи руски клиенти, като един от основните мотиви са санкциите на САЩ към Руската федерация (РФ) чрез забрана на износ на технологии. Информацията разкрива водещият руски бизнес всекидневник „Коммерсантъ“ в своя брой от вторник.

Така, компанията скъсва договорните си отношения с една от най-големите руски IT-компании „Ланит“, с която си е сътрудничала над 20 години. „От миналата седмица компанията ни е лишена от възможността да закупува програмното обезпечение на IBM: корпорацията едностранно развали партньорските споразумения“, оплака се пред изданието президентът на „Ланит“ Георгий Генс. Той обаче призна, че IBM си е спазила условието за тримесечно предизвестие с писмо на вицепрезидента на IBM Чъд Рийз от 16 април 2015 г.

Все пак основателят на „Ланит“ е недоволен, че през тези 3 месеца IBM е отказвала да даде обяснения за разваления контракт: „Едва вчера на срещата с ръководството им в Прага ни казаха, че действията са предизвикани от свиването на партньорската мрежа“. Става дума за десетки милиони долари годишни поръчки от „Ланит“, което правело до 5% от приходите на дъщерната на IBM в Русия ООО „ИБМ ВЕА“ - от порядъка на 9 млрд. рубли годишно или около 1,5 млрд евро.

Играчите на пазара коментират, че в московския офис на IBM са повлияни освен от санкциите и от премнаването на директни търговски връзки с клиенти като държавната „Сбербанк“, които досега са получавали оборудването през посредничеството на „Ланит“.

В момента в руския офис на IBM се пресякоха наведнъж няколко фактора, които принуждават компанията да направи ревизия на политиката си в областта на продажбите, коментира председателят на управителния съвет на руската IBS Сергей Мацоцки. „Първото от тях разбира се са санкциите. IBM произвежда голямо количество високотехнологично оборудване, върху което има ограничения за импорт към Русия. Второ – преходът към директни продажби за някои от най-големите клиенти, започнал от „Сбербанк“, казва той.

„Коммерсантъ“ припомня, че в рамките на половин година става дума за втори пореден случай, когато IBM скъсва договора със свой руски партньор. Първата „потърпевша“ от началото на 2014 г. е компания „Крок“. Неофициално това се свързва с проверка на законността на импорта на сървърите на IBM за нуждите на „Сбербанк“, подета от Следствения комитет на РФ и Федералната служба за сигурност (ФСБ).

Дори обаче да е спорно дали санкциите са основна причина за започналата „раздяла“ с партньори в Русия, IBM имат картбланш да ги използва като обяснение за мълчаливите си действия при прекъсване на договори с „неудобните“. А и никой от IBM не е казвал, че „оптимизирането“ на клиентската им мрежа в РФ ще се ограничи с въпросните компании.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства