Спящи клетки причиняват смъртоносни атаки, хиляди джихадисти са в затвора, семействата им са въдворени в пренаселени лагери. Месец след като групировката "Ислямска държава" загуби своя "халифат", опасностите и предизвикателствата изобилстват, пише Франс прес.
На 23 март кюрдски и арабски бойци от Сирийските демократични сили (СДС) обявиха победата над ИД, след като завладяха последната им крепост в Източна Сирия, в края на ожесточена офанзива, подкрепена от международна коалиция, водена от Вашингтон.
В самопровъзгласения си през 2014 г. "халифат" върху обширни региони, завладени в Сирия и съседен Ирак - голяма територия с големината на Обединеното кралство, ултрарадикалната групировка беше създала собствени институции: произвеждаше петрол, сечеше свои пари и имаше "нравствена полиция".
Днес сме далеч от тази протодържава, където хиляди чужденци се присъединиха към най-страховитата джихадистка организация в света, отговорна за кървави атаки на няколко континента.
Но джихадистите от ИД, сега разпръснати из пустинята, от Централна Сирия до иракската граница, продължават да представляват заплаха. Спящи клетки успяват да нанасят удари.
Доказателство за това са нападенията, извършени тази седмица от ИД за 48 часа срещу силите на сирийския режим на Изток. Равносметката: 35 загинали, най-голям брой след поражението на групировката. Няколко дни преди това двоен атентат на ИД отне живота на 13 души в северния град Ракка.
"ИД все още е заплаха. Нападенията намаляха, но групировката остава способна да извършва атаки всяка седмица", казва Торе Хаминг, експерт по джихадистките движения в международния научноизследователски Европейски университетски институт по социалните и хуманитарни науки в Италия.
Джихадистката организация "е много активна и ще остане такава. Намаленият капацитет на американските сили няма да разреши напълно" този въпрос, каза той във връзка с решението на САЩ да оставят около 400 войници от общо 2000, разположени в Сирия.
Според анализатора Никълъс Хиръс от Центъра за нова американска сигурност съществува "мрежа от агенти, които могат да изпълняват заповедите" на ИД по места.
"Стратегията за възраждане на ИД зависи до голяма степен от поддържането на силни връзки с някои местни племена в Източна Сирия и Западен Ирак", подчертава той.
Съдбата на хиляди джихадисти, арестувани от СДС, и на техните семейства остава източник на проблеми за СДС и за международната общност.
"Настояхме за създаване на международен трибунал за съдене на тези терористи: техните престъпления, убийства, отвличания, унищожение, извършени в този регион", твърди Абдел Карим Омар, който отговаря за международните връзки в автономната кюрдска администрация, контролираща северните и североизточните сирийски региони.
Джихадистите посяха терор с кървави атентати. Те умножиха беззаконието, принизявайки язидските жени до сексуални робини и заснемайки убийствата на хомосексуалисти и обезглавяването на журналисти.
"Наш приоритет е да съдим престъпниците", отсича Омар, като припомня, че неговата администрация разчита на сътрудничеството на международната общност.
Първоначално кюрдските власти призоваха за връщане на чуждестранните джихадисти в родните им страни. Настояване, което беше до голяма степен пренебрегнато от западните държави.
Но в безпрецедентна по мащаб операция в Европа Косово обяви репатрирането от Сирия на 110 негови граждани, почти всичките съпруги и деца на джихадисти от ИД.
За експерта Хаминг "нито Сирия, нито Ирак разполагат с ресурсите и политическата стабилност, за да управляват както трябва такъв брой затворници" джихадисти.
А консултантската компания по въпросите на сигурността Суфан Сентър (The Soufan Center, TSC) предупреждава срещу превръщането на центровете за задържане в "плодородна почва" за по-голяма радикализация, както и срещу "основния риск" от "опити за бягство, организирани от ИД".
Кюрдите искат международна помощ за създаване на затвори, съобразени с опасността. Точно както призовават за помощ, за да се отговори на нуждите в лагерите за разселени лица, където са наблъскани десетки хиляди хора, избягали от сраженията с ИД.
"Приносът на международната общност, на агенциите на ООН и на НПО е много малък и представлява едва 5 процента от нуждите", казва със съжаление Омар.
Само в лагера Ал Хол, в североизточната част на страната, са настанени над 73 000 души, според ООН. НПО биха тревога за тежките условия - остро недохранване сред децата, липса на медицинска помощ.
В допълнение лагерите са подслонили 12 000 чужденци, 4000 жени и 8000 деца на джихадисти, които са под строго наблюдение, казва Омар. "Ако тези деца не бъдат върнати в техните страни, не им бъде дадено ново образование и не бъдат отново интегрирани в обществото, те ще бъдат бъдещи терористи и бомби със закъснител".
БТА
Следете с Фактор
Свят
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
- 21:52, 27 Ноември, 2024
Свят
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
- 21:03, 27 Ноември, 2024
Още от Свят
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи