1 Май, 2026

ИД взриви църква навръх католическия Великден

ИД взриви църква навръх католическия Великден

Членове на "Ислямска държава" взривиха църква в североизточния сирийски град Тел Насри. В района живеят асирийци, които празнуваха католическия Великден. Това е петият християнски храм, разположен в територии, населявани от асирийци, който ислямистите разрушават.ИД държи над 11 селища, в които живеят представители на малцинството. Повечето от тях са напуснали принудително провинцията.

Бойци от екстремистката групировка "Джебхат ан-Нусра" пък отвлякоха 300 кюрди в северозападна Сирия вчера, съобщи ТАСС, като цитира турската агенция "Фират". Пет автобуса, пътуващи в колона от кюрдския регион Африн край турската граница, били спрени в селцето Дана, на 20 км западно от Алепо. 

След проверка на документите, джихадистите пуснали децата и жените, задържали мъжете и тийнейджърите. Според "Фират" всичките (около 300 души) били предадени в ръцете на религиозната "шариатска полиция". Автобусите пътували за Алепо и Дамаск.

Тв каналът Al Mayadeen, цитиран от "Стандарт", посочва, че кюрдите не за първи влизат в ролята на посредници при обмяната на пленници между проправителствените Сили на национална отбрана, които защитават шиитските градове Нобул и Ез-Захра (на 30 км от Алепо), и джихадистките формирования. 

В неделя те съдействаха за освобождаването на 10 жени и 15 деца от тези градове в замяна за полевия командир Юсеф аз-Зава от "Ислямски фронт". Тази групировка е съперник на "Ан-Нусра" в северна Сирия. Според експерти, отвлечените вчера кюрди ще бъдат използвани за размяна на пленници.

Сподели:

Коментари (0)

Светът решава изборите в Сърбия: Вучич с неочаквано признание

Светът решава изборите в Сърбия: Вучич с неочаквано признание

Сръбският президент остави отворен въпроса за предсрочния вот, обвързвайки го с глобалната криза, енергийната несигурност и риска от ескалация около Ормузкия проток

Разочарован от съюзниците, Тръмп обмисля изтегляне на американски войски от Европа

Разочарован от съюзниците, Тръмп обмисля изтегляне на американски войски от Европа

Американският президент изрази неодобрението от поведението на Италия и Испания, която дори заплаши с отстраняване от Алианса

Експерт Ударите на Украйна по Русия  удрят лично Путин

Експерт Ударите на Украйна по Русия удрят лично Путин

"Тези огнени шоу-програми демонстрират слабостта на путинската власт пред цяла Русия“, обобщи Михаил Притула