В Източна Украйна освен на бойното поле, война се води и на информационното. В повечето украински градове в Донбас, контролирани от проруските сепаратисти, а и в някои, контролирани от армията, се гледат само руски телевизионни канали и се слушат руски радиостанции.
В Авдеевка, който е разположен на 15 км северно от бунтовническата столица Донецк, не се хваща нито един украински телевизионен канал, освен със сателитна чиния.
"Нямаме нито един украински телевизионен канал, нито един, дори такъв, който да хващаме с лошо качество. Преди войната имахме всякакви телевизии – и украински, и руски, с редовно излъчване. Сега имаме само руски канали и такива на сепаратистите. Добре ще е украинските власти да инвестират пари, за да заглушат руските канали и да могат да се излъчват украински, защото нямаме достъп до автентична информация", казва Олга Шажкова, жителка на град Авдеевка:.
Голяма част от предавателната инфраструктура в Източна Украйна се контролира от сепаратистите или е разрушена при боевете и постоянните обстрели. Това поставя в неизгодна позиция украинските власти, те са победени в информационната война, играеща централна роля в конфликта. За да спечели сърцата и умовете на украинците, живеещи на изток, Киев трябва да положи по-големи усилия за подобряване на достъпа до украински телевизии и радиа.
"В района на Авдеевка около 70% от антените на покривите на жилищните сгради са обърнати към Донецк. Те гледат сепаратистките канали, а не нашите. Смятам, че това е основната причина за негативното отношение към украинските власти и особено към армията", коментира Маси Найем, украински военнослужещ:.
"Разбира се, сепаратистите се опитват да заглушат нашите канали, стрелят по нашите антени и предаватели. Ако не направим нещо, ще загубим живеещите в източните райони хора от идеологическа гледна точка, ще загубим тези региони и няма да успеем да ги реинтегрираме към Украйна от информационна перспектива", прогнозира Татяна Попова, заместник-министър за информационната политика на Украйна:.
Целта пред украинското правителство е да възстанови част от разрушената предавателна инфраструктура в източните региони, например телевизионната кула в контролирания от армията Севернодонецки регион, превърната в купчина метал още през 2014 г.
Западните поддръжници на Украйна, включително САЩ, са дарили на страната радио и телевизионно предавателно оборудване за 60 милиона гривни (2.4 млн. долара), но проблемът е, че заради кризата правителството в Киев не може да си позволи големи разходи за строителство на нови телевизионни кули и предаватели.
Според поръчано от Киев изследване за нагласите на аудиторията, 89% от респондентите твърдят, че разчитат на телевизията, за да научават новините.
Над 52% от жителите на контролираните от армията райони в Източна Украйна вярват частично или напълно на това, което изследването нарича „руска пропаганда”. Ето защо е толкова важно да се инвестират средства в информационната война, която засега Украйна губи от Русия, отбелязва Ройтерс.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства