26 Декември, 2025

Ирак е готов за военна намеса при насилие на референдума за независимост в Иракски Кюрдистан

Ирак е готов за военна намеса при насилие на референдума за независимост в Иракски Кюрдистан

Абади заяви, че турската страна е обещала да се изтегли, когато групировката "Ислямска държава" бъде победена.

Ирак е готов за военна намеса, ако избухне насилие заради планирания референдум за независимост на Иракски Кюрдистан, заяви в интервю за Асошиейтед прес иракският премиер Хайдер ал Абади, предаде БТА.
Абади нарече насрочения за 25 септември вот "сериозна ескалация", която може да предизвика нарушаване на суверенитета на Ирак.
Автономният кюрдски регион в Северен Ирак планира да проведе референдум за независимост в трите си провинции Дахук, Ербил и Сулеймания и в зони, контролирани от кюрдските сили, към които обаче Багдад предявява териториални претенции.
Абади каза, че Турция е обещала да напусне военния лагер в Северен Ирак, който обтегна отношенията между двете страни преди операцията за отвоюването на Мосул.
Абади заяви, че турската страна е обещала да се изтегли, когато групировката "Ислямска държава" бъде победена. Тъй като в провинция Ниневия "Ислямска държава" бе победена, мисля, че турските ни колеги обещаха да се изтеглят много скоро, каза той.
През 2015 г. няколкостотин турски войници, танкове и тежка артилерия навлязоха в северната част на Ирак, след което Багдад неколкократно призова за тяхното изтегляне.
Сподели:

Коментари (0)

Axios: Путин за първи път се е съгласил на примирие

Axios: Путин за първи път се е съгласил на примирие

„Руснаците, които по-рано се противопоставяха на прекратяване на огъня, сега признават, че без него следващите стъпки са невъзможни“, заяви американски служител

Обкръжението на Тръмп силно се е объркало!  Смята Русия за „Елдорадо“ или  Изумрудният град  за бизнеса, но...

Обкръжението на Тръмп силно се е объркало! Смята Русия за „Елдорадо“ или Изумрудният град за бизнеса, но...

По думите на инвеститори, в автократичната система на Владимир Путин чуждестранният бизнес може да загуби активите си или дори свободата си.

Съобщиха къде и кога ще се срещнат Тръмп и Зеленски

Съобщиха къде и кога ще се срещнат Тръмп и Зеленски

По-рано днес Зеленски потвърди, че „в най-близко време“ ще се срещне с Тръмп. Той обаче не уточни датата и мястото на срещата