24 Ноември, 2024

Иран се закани с "болезнени отговори" след критиките на Тръмп

Иран се закани с "болезнени отговори" след критиките на Тръмп

ген. Мохамед Али Джафари

С последователните и изтощителни поражения, пред които бяха изправени американците в региона от Иран, естествено е тяхната нервна система и съгласуваност на мисълта да се разпаднат, заяви началникът на Революционната гвардия на Иран

Началникът на Революционната гвардия на Иран обяви, че САЩ трябва да изпитат "болезнени отговори" след тежките критики на американския президент Доналд Тръмп срещу Техеран пред Общото събрание на ООН вчера, съобщава "Ройтерс".

В първата си реч пред Общото събрание на ООН Тръмп нарече Иран "корумпирана диктатура" и го обвини, че подкрепя тероризма и дестабилизира Близкия изток. Той също така намекна, че може да денонсира ядреното споразумение с Техеран от 2015 г.

"Предприемането на решителна позиция срещу Тръмп е само началото", коментира ген. Мохамед Али Джафари, цитиран от новинарския сайт на Революционната гвардия.

"Това, което е стратегически важно е, че Америка ще бъде свидетел на по-болезнени отговори в действията, поведението и решенията, които Иран ще вземе през следващите месеци", предупреди началникът на Революционната гвардия.

През последните месеци се засили напрежението между Иран и САЩ в Персийския залив, като двете страни се обвиняват взаимно за провокативни маневри с военни кораби.

Джафари призова иранският президент Хасан Рохани да отговори решително на Тръмп в речта си пред Общото събрание по-късно днес.

"С последователните и изтощителни поражения, пред които бяха изправени американците в региона от Иран, естествено е тяхната нервна система и съгласуваност на мисълта да се разпаднат", подчерта генералът.

В речта си пред ООН Тръмп нарече "позор" ядреното споразумение от 2015 г., договорено между Иран и шестте световни сили и подкрепено от неговия предшественик Барак Обама. Съгласно споразумението Иран се съгласи да ограничи ядрената си програма в замяна на облекчаване на икономическите санкции.

Междувременно посланикът на САЩ в ООН Ники Хейли коментира, че Тръмп не бил доволен от ядреното споразумение с Иран, но не бил давал сигнал, че ще се откаже от него, като тя притисна Техеран да прекрати изпитанията на балистични ракети и да спре подкрепата за тероризма и трафика на оръжия.
Сподели:

Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток

Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година

СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска

"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"

Вотът в Румъния: Балотаж между Чолаку и Ласкони за президентския пост

Социалдемократът Марчел Чолаку е с 25%, дясната Елена Ласкони - с 18%