24 Ноември, 2024

Иран влезе в сметките на Кремъл

Иран влезе в сметките на Кремъл

Иран и Русия се готвят да доведат до логичен завършек сделката по продажба на зенитно-ракетни комплекси С-300 с петгодишна давност . В министерството на отбраната на Иран потвърдиха информацията, заявявайки, че в Русия тази седмица ще бъде изпратена делегация, която вероятно ще подпише договор.

"Няма никакви пречки, които биха могли да попречат за това", цитират ирански медии думите на министъра на отбраната Хосейн Дехган.

На международната конференция по сигурност в Москва той вече изрази готовност за финализиране на сделката през есента на 2015 г. През юни пък производителят ЗРК "Алмаз-Антей" заяви, че е готов да достави на Иран системи С-300 след сключването на новия договор. За Русия финализирането на тази сделка е важно поради стойността й и заради укрепването на позициите на Москва в Близкия изток и особено на иранския пазар, съобщи Би Би Си, цитирана от БГНЕС.

Иран, който се намира под санкции заради ядрената си програма, след тяхното отменяне вероятно ще започне да модернизира отбранителната си инфраструктура и Русия се стреми да стане един от най-значимите доставчици на оръжие за тази страна. Според експерти нищо не предвещава провал на сделката, само че загадка остава какво точно ще продаде Русия на Иран – според различни оценки това могат да бъдат пет различни варианта на зенитно-ракетни комплекси.

Договор за доставката на Иран на пет дивизиона С-300ПМУ-1 Русия подписа през 2007 г. През септември 2010 г. тогавашният президент Дмитрий Медведев подписа указ №1154, който директно забрани доставката на Иран на "зенитни ракетни системи С-300". Това беше направено, както обясняват от Русия, за да окажат поддръжка на позицията на "шесторката" на преговорите за иранската ядрена програма. През април 2015 г. президентът Путин отмени забраната за предаване на Иран на С-300. Много хора обясниха това решение с променената политическа ситуация около Русия, но, както предполага експертът от Центъра за анализ на стратегията и технологията Андрей Фролов, не на последно място роля изигра финансовият компонент. "Като се има предвид, че износът на оръжия през последните години носи на Русия между 13 и 15 милиарда долара, един договор почти за милиард е около 7% от годишния износ. Това е достатъчно значителна причина. При това освен продажбата на самите комплекси, производителят ще получава пари и за тяхното обслужване."

По думите на Фролов С-300 в перспектива може да стане основа за комплексната зенитна система на страната и в случай, че Техеран намери възможност за строителството на такава система, Русия би могла да предложи на Иран комплекси С-400, или създаваните сега ЗРК "Витяз" и "Морфей".

Военният наблюдател на Лента.Ру Иля Крамник предполага, че след окончателното сваляне на санкциите срещу Иран процесът на мащабно обновяване на въоръжените сили на страната ще е неизбежно и при такова развитие Русия може да разчита на няколко договора, всеки от които с размер около милиард долара.

След прекратяването на договора много хора казваха, че С-300 – в случай на доставка на Иран – сериозно би променила съотношението на силите в Близкия изток дори и като се отчете, че такова оръжие е прието да бъде оценявано като изключително отбранително.

Наистина неговите качества се разглеждат често в контекста на потенциална военна опeрация срещу Техеран, която по мнението на експерти, може да бъде предприета от западните страни и Израел, в случай че Иран отиде твърде далече в развитието на своята ядрена програма. Сега, по мнението на експерта Павел Фелгенхауер, за ВВС на САЩ или Израел наличието на С-300 не би било особен проблем, ако обстоятелствата се развият по такъв начин, че се стигне до въздушни удари. Днес това изглежда малко вероятно, смята той. "За други това може да е проблем. За арабите: Саудитска Арабия, Катар, Обединените арабски емирства. Ако се стигне до някакъв сблъсък, например такава въздушна кампания като сегашната в Йемен, тогава може да има достатъчно големи загуби", е оценката на Фелгенхауер.

Според Иля Кремник С-300 имат не лоша репутация, независимо от липсата на боен опит с тяхното бойно прилагане. "От една страна, никой не е проверявал С-300 в бой, но може ида се каже, че никой не е посмял да проверява мощта на тази система. Като пример може да бъде даден Алжир, в чиято система за ПВО С-300 е ключова част. И според специалисти тази система може да бъде преодоляна само от ВВС на САЩ."

Главна интрига на предстоящата сделка остава самата система, която Русия може да продаде на иранците. Комплексът С-300ПМУ, договор за чиято доставка Иран подписа преди пет години, повече не се произвежда в Русия.

Москва по-рано предложи на Иран да закупи зенитно-ракетни комплекси "Антей-2500" вместо С-300ПМУ-1. Макар "Антей-2500" да е ЗРК от едно поколение със С-300ПМУ-1 (другото му название е С-300ВМ), това е съвършено различна система, създадена за други цели. Ако семейството С-300 е комплекс, създаден за зенитните войски на страната, то "Антей" е специално разработен за сухопътните войски като едно от неговите качества е високата му мобилност. На форума "Армия-2015" в Подмосковието беше представен "Антей-2500" в пясъчна окраска и с технически надписи на английски език. В медиите се завъртяха слухове, че е било планирано този комплекс да бъде доставен на Египет, само че не се изключва и "иранският" вариант.

Според Андрей Фролов Русия, също така, може да предложи на Иран същите тези комплекси С-300ПМУ, които бяха предназначени за тази страна, но бяха, според официални заявления, разглобени. Според експерти те може да са били просто консервирани. Фролов не изключва Москва също да предложи на Техеран да закупи по-съвременните С-400 "Триумф" или пък свалени от въоръжение в собствената си армия С-300 и да ги модернизира за Иран. Накрая, предполага Фролов, специално за иранците в Русия биха могли да съберат няколко дивизиона от "заготовките", които може да са останали в завода. Най-малко вероятният вариант според Фелгенхауер е вариантът С-400, който в момента активно доставят на руската армия. Той смята за далече по-лесно за Русия да достави на Иран модернизирани комплекси, снети от въоръжение в Русия. Крамник е на мнение, че Иран в перспектива може да получи опростена версия на "Триумф", вместо да купува мобилна версия "Антей-2500".

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства